CO JEŚĆ, ABY MIEĆ ZDROWE JELITA
Według medycyny chińskiej okres upalnego lata to czas, kiedy powinniśmy wspierać nie tylko nasze serce, ale również jelito cienkie. Dlatego dzisiaj chciałabym się z wami podzielić garstką informacji na temat: co jeść, aby mieć zdrowe jelita.
O tym, jak ważną rolę pełnią jelita w naszym organizmie, wiemy chyba wszyscy. Na szczęście wiedza ta jest coraz bardziej rozpowszechniana. Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat funkcjonowania jelit? Zachęcam sięgnąć po lektury, które poleciłam w tym wpisie: 7 ciekawych książek – jak dbać o jelita.
W naszych jelitach znajduje się ok. 7000 rożnych mikroorganizmów, które tworzą florę jelitową. Są one niezwykle potrzebne do tego, aby przerobić i przyjąć dostarczane przez nas pożywienie. I właśnie tutaj docieramy do sedna sprawy, gdyż przyjazne zasiedlenie jelit przez bakterie, zależy właśnie od tego co spożywamy. Biorąc antybiotyki, zaburzasz tym samym równowagę naturalnej flory jelitowej. Jeśli jest to antybiotyk o szerokim spektrum działania, jej odbudowa może potrwać nawet kilka lat. Wyobraź sobie, że taki antybiotyk bierzesz często lub długotrwale (to się często zdarza w przypadku „leczenia” trądziku) – nie chcę cię straszyć, ale całkowitej odbudowy flory jelitowej możesz się już nie doczekać :)
Antybiotyki są liderami w wytępianiu dobrych bakterii zamieszkujących jelita. Swoim działaniem dają tym samym zielone światło bakteriom chorobotwórczym. Czy to nie paradoks? Bierzesz antybiotyk, żeby pozbyć się bakterii i tym samym stwarzasz im warunki do rozwoju… Ale to nie wszystko. Antybiotyki oraz nieodpowiednie pożywienie przyczyniają się również do nieszczelności jelit (cieknące jelito, zespół nieszczelnego jelita). Na samą myśl o tym przechodzą ciarki, prawda? Skoro zadaniem jelita cienkiego jest przyjmowanie pożywienia, to ile toksyn musi się dostawać do naszego organizmu, gdy mamy nieszczelne jelita? Już wiesz, gdzie tkwi przyczyna pojawienia się u ciebie alergii, trądziku, nietolerancji pokarmowej oraz szeregu innych chorób i dolegliwości?
Co warto jeść, aby mieć zdrowe jelita? Poniżej znajdziesz listę produktów, które warto mieć w swojej kuchni, aby móc z troską i miłością się o nie zatroszczyć. Sprzyjają one bowiem zasiedlaniu się przyjaznych bakterii oraz naprawiają barierę jelitową.
Co jeść, aby mieć zdrowe jelita
Zioła
- Mniszek lekarski
- Lawenda
- Melisa cytrynowa
- Cykoria podróżnik
- Ostropest plamisty
Skrobia oporna
- zimne ziemniaki
- zimny ryż (najlepiej brązowy)
- napój ze skrobi ziemniaczanej
- zielone banany
Napój ze skrobią ziemniaczaną
1 szkl. przegotowanej i przestudzonej wody + 2 łyżki skrobi ziemniaczanej. Wymieszać i wypić. Można dodać ok. 1/2 łyżeczki inuliny z cykorii.
Fruktooligosacharydy (FOS)
- cykoria
- topinambur
- czosnek
- cebula
- karczochy
- surowe lub gotowane pieczarki
- inulina
- zielone banany
- pszenica, jęczmień, żyto
Polifenole
- Dojrzałe owoce sezonowe: jabłka, truskawki, borówki, jeżyny, ciemne winogrona, czarna porzeczka, czarna jagoda, dzika róża, czarny bez, wiśnie, czereśnie
- Grejfruty, pomarańcze, cytryny
- Zielone warzywa liściaste np. kapusta, nać pietruszki, nać selera
- Warzywa korzeniowe np. buraki ćwikłowe, korzeń pietruszki, korzeń selera
- Warzywa psiankowate np. papryka czerwona
Owoce można jeść oczywiście w całości. Same soki owocowe zawierają w sobie mnóstwo cukrów (fruktoza), dlatego zanim po nie sięgniesz, zastanów się, czy potrzebujesz tego dodatkowego kilograma tłuszczu :) Jeśli nie, to dobrym rozwiązaniem jest spożywanie samego miąższu z owoców, który możesz dodawać na przykład do deserów czy jogurtów.
Orzechy
- włoskie
- brazylijskie
- pistacje
- makadamia
- pekan
Mieszanka studencka
- 1 szkl. orzechów włoskich
- 1 szkl. orzechów makadamia
- 1 szkl. pistacji
Wszystko wymieszać i przechowywać w lodówce. Podjadać w ciągu dnia, ale nie przesadzać z ilością :) Nie polecam kupowania orzechów tzw. połówek, gdyż jest prawdopodobieństwo, że mogą być zjełczałe. Mieszankę studencką możesz jeść na surowo, ale jeśli chcesz pozbyć się zawartego w orzechach kwasu fitynowego, przed spożyciem wypraż orzechy na sucho, albo spożywaj dodatkowo produkty bogate w witaminę C.
Orzechy są bogatym źródłem polifenoli oraz skrobi opornej, które są potrzebne do tego, aby mieć zdrowe jelita.
Suszone figi i daktyle
Ponieważ figi i daktyle są niezwykle bogate w cukier, należy je spożywać w umiarkowanych ilościach. Można je dodawać na przykład do koktajli fermentowanych z jogurtu lub kefiru.
Sok z cytryny (np. woda z cytryną) i ocet balsamiczny
Zdrowa coca-cola bez cukru
- 1 szkl. alkalicznej wody gazowanej w szklanej butelce np. San Pellegrino lub innej o wartości pH powyżej 7,3 ok.
- ok. 2 łyżki octu balsamicznego z Modeny
- opcjonalnie plasterek lub odrobina soku z cytryny
Tak przyrządzona coca-cola jest wspaniałym źródłem polifenoli (resweratrol). Jak działa tradycyjna coca-cola, wszyscy doskonale wiemy. Skoro potrafi rozpuszczać rdzę i kamień w toalecie, to jak działa na nasze jelita? Oczywiście także je czyści :) Jeśli jednak pijemy ją zbyt często, zabija ona naturalną mikroflorę jelitową. Ta coca-cola nie tylko ją wspiera, ale również jest smaczna, orzeźwiająca i zdrowa. To mój must have na lato! Spróbujcie :)
Oleje
- rybi (z dorsza)
- MCT
- z pachnotki
- z awokado
Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj:
Smacznego i na zdrowie!
Przydatny post! To straszne jak antybiotyki wyniszczają jelita, a za dzieciaka lekarze przepisywali mi ich ile wlezie… A ja się teraz dziwie czemu mam z nimi problemy. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że jak źle się dzieje w jelitach to i źle się dzieje w całym organizmie. Fajnie, że piszesz jakie pokarmy wspomagają ich odporność.