MACERAT Z NASION POKRZYWY

Nasiona pokrzywy zwyczajnej pojawiają się zazwyczaj już pod koniec lipca. Kiedy jej drobne, tworzące wiszące grona kwiaty przekwitną, nasiona można zbierać aż do listopada. Po wysuszeniu nie należy ich rozdrabniać, gdyż zawierają one takie składniki jak kwas linolowy i linolenowy, które mają tendencję do jełczenia i utleniania, a co za tym idzie – szybko tracą swoje dobroczynne, lecznicze właściwości. Ponadto nasiona zawierają także karotenoidy, tokoferol (wit.E), luteinę, polisacharydy, śluzy oraz fitohormony. Jeżeli już zdecydujemy się nasiona rozdrobnić, należy je zużyć w ciągu tygodnia. Nierozdrobione nasiona można przechowywać w chłodnym miejscu do półtora roku.
Warto samemu wybrać się na zbiory, ponieważ nasiona pokrzywy zwyczajnej są w sklepach zielarskich na ogół trudno dostępne. Wiąże się to głównie z kosztami pozyskiwania. Być może dla niektórych wyda się to niewiarygodne, ale owoce pokrzywy należą do bardzo cennych surowców, których działanie można porównać do wiesiołka lub ogórecznika.
Macerat z nasion pokrzywy oraz olej stosowany zewnętrznie na skórę posiadają wiele wspaniałych właściwości. Ich działanie można zauważyć w przypadku takich dolegliwości skórnych jak trądzik i trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, stany zapalne skóry, różnego rodzaju wypryski, suchość skóry na podłożu zapalnym czy oparzenia. Ponadto stosując nasiona pokrzywy zewnętrznie możemy wspomóc regenerację skóry, opóźnić jej starzenie, zwiększyć nawilżenie oraz elastyczność.
Ze względu na obecność fitohormonów, macerat z nasion pokrzywy zwyczajnej można także stosować w przypadku nadmiernego owłosienia na twarzy u kobiet. Miksturę taką polecał w jednej ze swoich książek Michał Tombak.
Macerat z nasion pokrzywy – receptura tybetańska
Składniki:
- 40 g nasion z pokrzywy
- 100 ml dobrej jakości oleju naturalnego, najlepiej rzepakowego
Przygotowanie:
Nasiona umieścić w szklanym naczyniu i zalać olejem. Odstawić na 14 dni, odcedzić, przelać do słoika i przykryć przykrywką. Smarować owłosione miejsca na twarzy.
Jako kosmetyczka radziłabym najpierw poddać się depilacji owłosionych miejsc np. woskiem, wykonując zabieg samodzielnie lub w gabinecie kosmetycznym (o ile nie ma przeciwwskazań). Ułatwi to dotarcie składników aktywnych zawartych w maceracie do cebulek włosowych. :)
Macerat z nasion pokrzywy można także stosować z powodzeniem także w przypadku trądziku. W takim przypadku warto wykorzystać takie oleje jak np.: jojoba, sezamowy czy winogronowy. Więcej o pielęgnacji cery trądzikowej przeczytasz TUTAJ.
Przy stanach zapalnych oczu prawdziwe ukojenie przynosi okład z naparu. Jedną łyżkę stołową rozdrobnionych nasion pokrzywy zalewamy jedną szklanką wody i zaparzamy pod przykryciem. Następnie dokładnie odcedzamy najlepiej przez gazę, aby nie pozostawić drażniących włosków. Okłady należy trzymać ok. 30 minut.
Bardzo ciekawy wpis. Przyznam, że pierwszy raz słyszę o tym, że pokrzywa może pomóc w przypadku nadmiernego owłosienia. Wiem, że herbatka z pokrzywy przyspiesza porost włosów. To zastosowanie bardzo mnie zaskoczyło! Można stosować ten macerat na całą twarz, czy tylko miejscowo?
Można stosować na całą twarz :)