JAK DBAĆ O PŁUCA I JELITO GRUBE JESIENIĄ
Według medycyny chińskiej jesień jest najlepszą porą na to, aby oczyścić i zregenerować płuca oraz jelito grube. Pewnie zastanawiacie się, co jedno z drugim ma wspólnego? Dlaczego organy z pozoru nie mające ze sobą nic wspólnego, powinny być objęte naszą szczególną troską w tym samym czasie? Otóż płuca wykształcają się we wczesnej fazie embrionalnej własnie z jelita, a dokładniej z gruczołowatych zalążków na nim się znajdujących. Zalążek ten wędruje sobie ku górze, przybierając kształt przypominający drzewo, którego kora skierowana jest ku dołowi. W efekcie płuca i jelito grube stają się dla siebie przeciwległymi biegunami.
To zadziwiające, ale okazuje się, że przyczyną chorób dróg oddechowych mogą być zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu jelit, a dolegliwości związane na przykład z brakiem apetytu, bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami czy biegunkami (zespół jelita wrażliwego) mogą mieć związek z zaburzeniami pracy płuc. To właśnie dlatego musimy wspierać płuca i jelito grube jednocześnie. Wprawdzie funkcje płuc i jelita grubego różnią się od siebie, to jednak zasada ich działania jest bardzo podobna. Zadaniem jednego i drugiego narządu jest przyjmowanie i wydalanie.
Jakie funkcje pełnią płuca?
Zadaniem płuc jest oddychanie, a więc przyjmowanie tlenu oraz wydalanie dwutlenku węgla. Płuca pełnią także rolę obronną przed szkodliwymi substancjami zawartymi w powietrzu, w postaci rożnych zanieczyszczeń, dymu tytoniowego, bakterii, wirusów czy zarodników grzybów. Substancje te mogą wniknąć do płuc przez nos lub usta, ale dzięki wytwarzanemu przez płuca śluzowi, mogą zostać unieszkodliwione i usunięte na przykład podczas kaszlu.
Jakie funkcje pełni jelito grube?
Jelito grube ma ok. 1,5 m długości. Znajduje się w nim niezwykle ważna dla organizmu człowieka mikroflora jelitowa (bakterie jelitowe). Korzystne bakterie jelitowe przyśpieszają proces trawienia, dzięki wytworzonym enzymom, które posiadają istotny wpływ na produkcję takich witamin jak: B12, biotyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, kwas nikotynowy czy witamina K. Funkcję przyjmowania pokarmów pełni jelito cienkie. Natomiast za wydalanie odpowiedzialne jest jelito grube. Jednak wydalanie to nie jest jedyna funkcja jaką musi spełnić jelito grube. To właśnie w nim zachodzi także proces resorpcji wody oraz minerałów.
Jelito grube często wypełnione jest tzw. kamieniami kałowymi i gnijącymi resztkami pokarmów, które zalegając w jelicie, stają się stwardniałe i zbite. To przyczynia się do rozwoju niekorzystnej flory bakteryjnej, która produkuje przenikające do krwi toksyny (nieszczelność jelit). Tak powstaje toksemia. Aby jej zapobiec, należy toksyczne związki regularnie usuwać, szczególnie, że nagromadzone w jelicie poprzecznym, które pod wpływem ciężaru opada, zaczyna także uciskać na narządy znajdujące się wewnątrz miednicy. Ma to z pewnością niebagatelny wpływ na układ rozrodczy i hormonalny.
Objawy osłabienia funkcji płuc i jelita grubego
Osoby, których płuca lub jelita są osłabione, często mają problem z zatokami. Jelito grube jest najczęstszym powodem często powracających zapaleń zatok. Z kolei płuca są odpowiedzialne za zmysł powonienia. Jeśli podczas infekcji tracimy węch, powinniśmy w szczególności zadbać właśnie o ten organ. Przez ponad 10 lat zmagałam się z zatokami, zanim nie wkroczyłam na tę właściwą drogę. W pewnym momencie zaczęłam nawet żyć w przekonaniu, że to taka moja „droga krzyżowa” z którą będę musiała żyć do końca moich dni. Zamiast faszerować się antybiotykami i testować różne spreje do nosa, powinnam była od razu zająć się oczyszczeniem płuc i jelita grubego. Od tego właśnie powinnam była zacząć.
Według medycyny chińskiej płuca mają także związek z uczuciem głodu. Jeśli ktoś nie ma apetytu (dotyczy to także anoreksji) to zamiast testować kolejne syropki na wzmożenie łaknienia, warto zająć się wzmocnieniem płuc. Mój syn w dzieciństwie był niesamowitym niejadkiem. Sztuczki jakie stosował, aby tylko nie zjeść przekraczały nie raz moje pokłady wyobraźni. Jak to matka… po prostu się martwiłam. Próbowałam różnych sposobów, żeby zachęcić go do jedzenia. W akcie desperacji, spróbowałam nawet zastosować w tym przypadku dość popularny na tego typu dolegliwości syrop. Ale to nic nie dało! Żadnej poprawy! Dopiero kiedy udało mi się metodą homeopatyczną zażegnać występujące u niego problemy ze strony układu oddechowego, apetyt powrócił.
Kolejną dolegliwością, z którą wiele osób nie potrafi sobie poradzić jest atopowe zapalenie skóry – AZS. Ta choroba jest dla niektórych osób typową walką z wiatrakami. Najczęściej w takich sytuacjach stosuje się leczenie zachowawcze, mające na celu zlikwidowanie objawów, a nie przyczyn. AZS jest leczone z reguły za pomocą maści, często sterydowych, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę, ze względu na możliwość wystąpienia różnego rodzaju skutków ubocznych. Leczone w ten sposób AZS może skutkować pojawieniem się astmy.
Według medycyny chińskiej w takich przypadkach powinno się w pierwszej kolejności wzmocnić płuca i oczyścić jelito grube. Inaczej z astmy znów powstanie AZS i tak koło się zamyka. Miedzy drogami oddechowymi, jelitem oraz skórą musi panować harmonia. Podstawą jest równowaga pomiędzy tym co wewnątrz jak i na zewnątrz. Jeżeli problemy skórne (np. AZS) oraz te związane z drogami oddechowymi – płucami, nasilają się właśnie teraz w porze jesienno-zimowej, to fakt ten powinien nam dać do myślenia. Funkcje płuc i jelita grubego są w tym czasie osłabione i wymagają regeneracji. Właśnie dlatego tego typu schorzenia ujawniają się właśnie o tej porze roku.
Takim widocznym gołym okiem objawem osłabienia funkcji płuc i jelita grubego są również różnego rodzaju dolegliwości skórne oraz słabe, wypadające, pozbawione wigoru włosy. To, w jakiej kondycji są nasze włosy i skóra świadczy jednocześnie o tym, w jakiej kondycji znajdują się płuca i jelita.
Wpływ kondycji płuc i jelita grubego na emocje
Osoby, u których prawidłowe funkcjonowanie płuc i jelita grubego zostało osłabione, często są skłonne popadać w melancholię. Sprawiają wrażenie, jakby uleciała z nich całą radość z życia. Ciągle czymś się zamartwiają, na ich twarzach maluje się smutek… To właśnie takie osoby najczęściej popadają w depresję.
Z pewnością sprzyjają temu codzienne doświadczenia, takie jak śmierć bliskiej osoby, żałoba, trudne doświadczenia w związkach, rozwód, a także brak umiejętności przebaczania. Osoby, które nie potrafią odpuścić w pewnych kwestiach, duszą w sobie emocje, nie dające sobie szansy na puszczenie wodzy swojej kreatywności, bojące się zmian, powinny szczególnie zadbać o swoje płuca i jelito grube.
Jednym z objawów osłabienia funkcji płuc jest także nadmierna skłonność do płaczu, która oprócz problemów z zatokami towarzyszyła mi najczęściej w momentach stresu i zdenerwowania. Na początku tłumaczyłam to sobie nadmierną wrażliwością. Kiedy jednak np. podczas rozmowy w sprawie pracy lub z przełożonym, wielka gula stawała mi w gardle, a oczy pomimo wszelkich wysiłków z mojej strony zaczynały zachodzić łzami, wiedziałam, że muszę coś z tym zrobić, bo to nie jest normalne. Tym bardziej, że nie uważam się za mazgaja, ale kobietę silną, wiedzącą czego chce od życia, potrafiącą kontrolować swoje emocje. Zrobiłam sobie nawet szereg badań, także na tarczycę – wszystkie były w normie. Dopiero kiedy zaczęłam się bardziej troszczyć o swoje płuca i jelito grube, zauważyłam w tej kwestii znaczącą poprawę.
Najlepsza pora na regenerację płuc i jelita grubego
Najlepszy czas na regenerację płuc i jelita grubego przypada jesienią. Płuca są najbardziej aktywne w godzinach od 3ºº – 5ºº nad ranem. Z kolei jelito grube wykazuje największą aktywność od godz. 5ºº – 7ºº. To właśnie w tych godzinach powinniśmy wzmacniać i odżywiać te narządy.
Z kolei najlepszą porą na kuracje mające na celu wspomaganie wydalania są godziny, kiedy narządy znajdują się w spoczynku, a ich aktywność jest najniższa. W przypadku płuc są to godziny od 15ºº – 17ºº, a w przypadku jelita grubego od 17ºº – 19ºº.
Nasze płuca są bardzo związane z nerkami. Podczas wdechu są one wspierane i kierowane właśnie przez ten organ. Zauważcie również, że kondycja nerek także wpływa na stan naszych włosów. Podczas kuracji mających na celu wzmocnienie dróg oddechowych, stosuje się zioła, które nie tylko wzmacniają i poprawiają funkcjonowania płuc i oskrzeli, ale również mają dobroczynny wpływ na nerki. Porównajcie także godziny największej i najmniejszej aktywności płuc i nerek. Kiedy płuca pracują pełną parą – nerki odpoczywają i odwrotnie.
Jak wspierać funkcjonowanie płuc ?
Aby wesprzeć płuca warto zadbać o odpowiedni klimat i otoczenie. Już od dawna wiadomo, że jednym z kroków jakie warto zrobić, aby wspomóc funkcjonowanie układu oddechowego jest wybrać się w góry lub nad morze. Mnie najbardziej odpowiada klimat morski. Kiedy jestem nad morzem, o wiele łatwiej i świadomiej oddycham. Z kolei górskie powietrze odczuwam jako bardziej ostre. To z pewnością kwestia indywidualna, bo wiele osób, które znam woli świeże, górskie powietrze od morskiego. Sami musimy zdecydować, jakie powietrze jest dla nas najlepsze.
Niewątpliwie na stan naszego układu oddechowego ogromne znaczenie ma umiejętność świadomego oddychania. Ponadto warto stosować techniki relaksacyjne i wizualizacji, dużo się ruszać, nauczyć się dystansu, śpiewać mantry i medytować, ćwiczyć jogę, cieszyć się ciszą oraz zadbać o zdrowy sen. O tym wszystkim pisałam już wcześniej TUTAJ.
Jest jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, o której muszę wspomnieć, jeśli chodzi o dbałość o nasze płuca. Chodzi mi oczywiście o kwestię palenia papierosów. Wszyscy mamy świadomość tego, jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą ten nałóg. Jedni próbują coś z tym zrobić – szukają sposobów, aby móc naprawić swój błąd. Inni z kolei albo są zbyt leniwi lub bezradni, aby podjąć w tej kwestii jakiekolwiek kroki, poszukać pomocy; albo brną w to dalej, tłumacząc swoje postępowanie tym, że nałóg to ciężar, który trzeba dźwigać przez całe życie. Trzeba jednak pamiętać, że bierne palenie też jest szkodliwe. Dlatego drogi palaczu, jeśli czytasz ten tekst, bardzo Cię proszę – jeśli nie potrafisz lub nie chcesz zadbać o swoje zdrowie, uszanuj chociaż cudze. To, że palisz jest tylko i wyłącznie Twoim wyborem. Osoba, którą skazujesz na wdychanie dymu tytoniowego, często takiego wyboru nie ma.
Wiele razy miałam okazję przebywać w towarzystwie nałogowych palaczy. Wielu z nich potrafiło zachować klasę i wykazać się kulturą osobistą – po prostu, kiedy mieli ochotę zapalić papierosa, opuszczali towarzystwo i wychodzili w neutralne miejsce, gdzie nikomu to nie przeszkadzało. Innym z kolei wydawało się, że skoro są niewolnikami nałogu, są także panami sytuacji i to im należą się szczególne względy. Najgorsze jest to, że bardzo często ofiarami cudzych nałogów stają się dzieci. Kiedyś nie wytrzymałam i zwróciłam takiej osobie uwagę. W odpowiedzi usłyszałam tylko tyle, że skoro mi się nie podoba że pali, to sama powinnam wyjść. Oczywiście wyszłam, ale od tej pory unikam towarzystwa tej gburowatej i samolubnej osoby.
Jak wspierać funkcjonowanie jelita grubego?
Jelito grube swoja największą aktywność wykazuje w godzinach porannych. Dobrze jest pić codziennie rano 1-2 szklanki ciepłej wody (można dodać sok z 1/2 cytryny i 1-2 łyżeczki miodu. Bez dodatku soli!). Przed wypiciem należy wyczyścić zęby lub chociaż dokładnie wypłukać usta wodą, aby pozbyć się zalegających w ustach toksyn, które mogłyby dostać się z powrotem do organizmu.
Ogromne znaczenie w przypadku jelita grubego ma także dostarczanie odpowiedniej ilości wody. Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów może być jednym z przyczyn powstawania zaparć i zaburzeń trawienia.
Najważniejsze dla prawidłowej perystaltyki jelit oraz zachowania ich czystości jest RUCH. Jeśli mało się ruszamy, spożyte pokarmy nie mogą w sposób wystarczający zostać poddane procesowi przemiany materii. Krótko mówiąc – organizm dostaje więcej niż jest w stanie zużytkować. Brak ruchu to pierwszy krok do nadwagi. Wykorzystujcie zatem każdą okazję, aby się ruszać. Naprawdę nie trzeba uprawiać sportów i ćwiczyć w fitness klubach. Wystarczy, że zamiast jechać samochodem po bułki do pobliskiego sklepu, pójdziemy pieszo lub pojedziemy rowerem, a zamiast jechać windą po prostu wejdziemy po schodach.
Warto pamiętać, aby spożywać przynajmniej 2-3 ciepłe posiłki dziennie, w miarę regularnie, najlepiej o stałych porach. Kolacja powinna być lekkostrawna, lekka i najlepiej jest zjeść ją przed godziną 19ºº. Planując kolację pamiętajmy o tym, że możemy łączyć białka, tłuszcze i produkty żywe (owoce, warzywa). Nie powinno się łączyć białek z węglowodanami, gdyż takie połączenie nie jest korzystne dla naszego zdrowia.
Osoby mające wolna przemianę materii, ze skłonnościami do tycia, powinny spożywać potrawy ostre i pikantne ( przyśpieszają metabolizm i wysuszają śluz).
Osoby posiadające szybki metabolizm powinny raczej sięgać po potrawy kwaśne (wzmagają apetyt i pobudzają jelita oraz żołądek do wydzielania) oraz słone (pomagają zachować prawidłowe nawodnienie organizmu – do wody można dodać 1-2 kryształki różowej soli kłodawskiej lub himalajskiej)
Oczyszczanie jelita grubego wg. Michała Tombaka
I dzień : wypić 2,5 litra naturalnego kefiru w 6 dawkach
II dzień: wypić 1,5 – 2 litrów świeżo wyciśniętego soku z jabłek
III dzień: jeść tylko sałatki z gotowanych warzyw (buraki, marchew, ziemniaki), kiszoną kapustę, kiszone ogórki, olej roślinny, suchary z ciemnego pieczywa.
W pierwszym i drugim dniu kuracji nie należy nic jeść oprócz sucharów z ciemnego pieczywa. Kurację najlepiej przeprowadzać 2 x w miesiącu. Podczas przeprowadzania kuracji lepiej jest pozostać w domu :)
W trosce o swoje jelita warto pamiętać, że najbardziej sobie szkodzimy gdy:
- jemy za dużo, zbyt często, nieregularnie
- spożywamy posiłki ciężkostrawne, zawierające dużo białka (mięso)
- spożywamy produkty wzdymające, powodujące kolkę
- spożywamy produkty przetworzone, z puszek, fast foody
- nadużywamy alkoholu
- narażamy się na ciągły stres
- cierpimy na choroby przewlekłe
Ajurwedyjski aperitif przyśpieszający trawienie
Składniki:
- 1 łyżeczka zmielonego kminku
- 1/2 łyżeczki imbiru
- 2 szklanki czystej wody
Wykonanie:
Kminek i imbir wsypać do garnuszka i zalać wodą. Doprowadzić do zagotowania ciągle mieszając. Szybko zdjąć z ognia i odstawić na 15 minut. Pić małą szklaneczkę przed posiłkiem. Uwaga! Szybko działa!
Dieta wspomagająca pracę jelit – to warto jeść!
- Produkty zawierających odpowiednią ilość błonnika pokarmowego – płatki owsiane, otręby
- Prebiotyki i probiotyki – np: jogurt, kefir, kiszonki
- Namoczone na noc śliwki lub figi (kilka należy zjeść rano i popić dużą ilością ciepłej wody lub soku jabłkowego)
- Produkty bogate w jod: sól himalajska, kelp, kiełki, mumio, ryby, owoce dzikiej róży.
- Produkty bogate w miedź, krzem i german.
- Miód akacjowy, mniszkowy, gryczany, spadziowy, rzepakowy – 2 łyżki najlepiej rozpuscić w szklance ciepłej wody (poniżej 40ºC) lub soku jabłkowego. Można także dodać pyłek pszczeli i propolis.
- Pyłek pszczeli.
- Inulina
- Triphala – ajurwedyjska mieszanka pomagająca oczyścić jelita
Jakie zioła służą płucom i jelitu grubemu?
Jeśli chcemy poprawić funkcjonowanie płuc i jelita grubego, warto sięgnąć po takie zioła jak:
- Bluszczyk kurdybanek
- Bodziszek cuchnący
- Czyściec
- Czystek
- Szałwia
- Nasturcja większa
- Rdestowiec japoński
- Galgant – zalecany dla osób z wolną przemianą materii
- Korzeń omanu – zalecany dla osób z wolną przemianą materii
- Tatarak – zalecany dla osób z wolną przemianą materii (napar może wywołać śluzowe wymioty, będące efektem oczyszczania!)
- Eukaliptus – zalecany dla osób z wolną przemianą materii
Jeżeli będziecie chcieli na wiosnę oczyścić swoją wątrobę, to musicie wcześniej koniecznie oczyścić jelito grube. Jeśli będą w nim zalegały kamienie kałowe, to żółć, która zawiera w sobie metale ciężkie oraz inne szkodliwe substancje i metabolity, nie będzie mogła zostać prawidłowo wydalona. Zostanie wchłonięta do układu krwionośnego i trafi z powrotem do wątroby. Reasumując: oczyszczanie wątroby bez wcześniejszego oczyszczenia jelita grubego jest nie tylko niebezpieczne, ale i niemożliwe. Pamiętajcie o tym! :)