JAK DBAĆ O NERKI I PĘCHERZ MOCZOWY ZIMĄ
Jak dbać o nerki i pęcherz moczowy zimą?
Późna jesień, a szczególnie zima, to czas kiedy nasz układ moczowy wymaga szczególnej troski, aby mógł się zregenerować i zebrać nową energię do pracy na wiosnę. Kiedy obserwujemy naturę, dostrzegamy cykliczne zmiany jakie w niej zachodzą. Zmieniają się pory roku, po nocy następuje dzień, skóra odnawia się średnio co 28 dni, podobne zjawisko dotyczy cyklu menstruacyjnego u kobiet. Człowiek oddycha wdychając, a następnie wydychając powietrze, rodzi się i umiera… Niby z pozoru zawsze coś się zaczyna i kończy, ale ten koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego. Na tym właśnie polega regeneracja: aby można było coś naprawić, najpierw coś musi się zepsuć.
Człowiek jest również częścią wszechświata, który podlega cyklicznym przemianom. Nie jest możliwe, aby każdy organ znajdujący się w naszym ciele, pracował bez zarzutu non stop. Każdy narząd ma swój własny dobowy rytm, a każdy system jest podporządkowany poszczególnym porom roku, które składają się z faz wzmożonej aktywności oraz faz spokoju.
Jaką rolę pełnią nerki i pęcherz moczowy w naszym organizmie?
- Głównym i zarazem najważniejszym zadaniem nerek jest oczyszczanie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii. Jeśli nerki nie są w stanie spełnić tego zadania, toksyny zaczynają gromadzić się we krwi, co może poważnie odbić się na stanie naszego organizmu.
- Nerki produkują bardzo istotną dla układu krążenia substancję o nazwie erytropoetyna, której zadaniem jest pobudzanie komórek w szpiku kostnym do produkcji większej ilości czerwonych krwinek. Większe ilości tej substancji wytwarzane są w przypadku niedotlenienia nerek, spowodowane najczęściej nadmierną utratą krwi lub niedotlenieniem organizmu spowodowanego np. nieprawidłową pracą płuc lub serca.
- Nerki biorą także udział w syntezie witaminy D, która przyjmowana wraz z pożywieniem lub produkowana pod wpływem promieni słonecznych jest mało aktywna. To właśnie m.in nerki sprawiają, że witamina D staje się właściwie przetworzona, a jej postać uaktywniona w taki sposób, aby wapń i fosfor zwiększyły swoją wchłanialność w jelitach. Nerki mają także wpływ na uwalnianie wapnia z kości, co jest szczególnie ważne w przypadku zapobiegania krzywicy i osteoporozie. Możemy przyjmować różne suplementy diety z witaminą D, nawet z dodatkiem witaminy K2 czy wapnia, ale jeśli nerki nie będą dobrze pracować, to nawet najlepszy preparat z tą witaminą nie będzie w stanie spełnić swojego zadania.
- Nerki utrzymują również prawidłową równowagę wodno-elektrolitową organizmu.
- Rola pęcherza moczowego jest magazynowanie, a następnie wydalenie moczu wytworzonego przez nerki.
Kiedy jest najlepszy czas na regenerację układu moczowego?
Najlepszą porą na regenerację układu moczowego jest późna jesień, a szczególnie zima. W medycynie chińskiej nerki uważane są za „zimowy organ”. Nie lubią zimna, dlatego tak bardzo ważne jest, aby o tej porze roku szczególnie o nie zadbać.
Pęcherz moczowy wykazuje największą aktywność w godzinach 15°°- 17°°, a najniższą od godziny 3°° – 5°° nad ranem. Z kolei nerki pracują pełną parą w godzinach od 17°° – 19°°, a odpoczywają nad ranem, około godziny 5°° – 7°°.
Aby nie obciążyć nadmiernie pęcherza i nerek, pij więcej od rana do wczesnych godzin popołudniowych.
Jak emocje wpływają na układ moczowy?
Tryb życia jaki często prowadzimy odbija się na naszym zdrowiu. Stres, życie w pośpiechu i pod ciągłą presją, skutkują zbytnią nerwowością, lękami i obawami. Najczęściej na problemy z nerkami i pęcherzem moczowym skarżą się osoby, które zbyt pochłonięte sprawami codziennymi, obowiązkami w pracy i problemami innych, zapominają o sobie i o swoim „ja”. Na nerki również bardzo negatywnie wpływają zbyt bolesne doświadczenia, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, zbyt częste frustracje, życie z poczuciem winy, w niepewności lub ciągłym strachu.
Kiedy nerki chorują…
W medycynie chińskiej doszło do odkrycia, że wiele przewlekłych schorzeń ma związek z zaburzeniami pracy nerek i pęcherza moczowego. Kiedy nerki chorują odbija się to na układzie oddechowym, kostnym lub hormonalnym. Natomiast w przypadku kłopotów z pęcherzem mogą pojawiać się takie dolegliwości jak problemy z zatokami, przewlekły katar lub kłopoty z widzeniem.
Nieprawidłowa praca nerek może się objawiać dolegliwościami kostnymi, bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, próchnicą zębów czy osteoporozą.
Bardzo często pierwszym objawem problemów z nerkami jest nieświeży oddech o zapachu zgnilizny.
W medycynie chińskiej uważa się, że stan naszych nerek odbija się w naszych włosach na głowie :) Może to być istotna wskazówka, ponieważ z doświadczenia wiemy, że najwięcej problemów z wypadaniem włosów i ogólną ich kondycją mamy właśnie późną jesienią i zimą, kiedy nerki potrzebują szczególnego wsparcia i troski. Zauważcie również, że większość preparatów np. ziół, które uważamy za skuteczne w przypadku problemów z włosami, są także wskazane do stosowania w przypadku problemów z układem moczowym! Przykładem może być skrzyp polny, pokrzywa, brzoza, rdestowiec japoński i wiele innych.
Jak wspomóc nerki?
Pij odpowiednią ilość czystej wody, najlepiej strukturalnej!
Woda jest najlepszym lekarstwem dla nerek. Pijąc odpowiednią ilość płynów pomagamy nerkom w usuwaniu toksyn z naszego organizmu. Kiedy ich ilość jest niewystarczająca, nerki są zbyt obciążone, a proces oczyszczania organizmu utrudniony.
Pij zioła!
Aby naturalnie wesprzeć aktywność nerek, warto stosować odpowiednie zioła:
- Skrzyp polny – Działa moczopędnie i zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Zwalcza obrzęki i opuchliznę. Jest niezwykle pomocny w przypadku leczenia schorzeń dróg moczowych i kamicy nerkowej.
- Nawłoć – Stosuje się w przypadku infekcji układu moczowo-płciowego oraz kamicy moczowej.
- Liść brzozy – Działą moczopędnie, oczyszcza organizm z toksyn, wypłukuje złogi i zapobiega powstawaniu kamieni moczowych.
- Rumianek – Działą antyseptycznie i bakteriobójczo. Łagodzi stany zapalne pęcherza moczowego i nerek.
- Bluszczyk kurdybanek – Działą moczopędnie i wspomaga proces usuwania toksyn oraz ksenobiotyków z organizmu.
- Pokrzywa – Działa moczopędnie i oczyszczająco na organizm. Hamuje stany zapalne układu moczowego i wzmacnia jego odporność.
- Czystek – O właściwościach czystka wspominałam TUTAJ.
- Rdestowiec japoński – Więcej na temat zastosowań tego ziela pisałam TUTAJ.
- Liść poziomki – Korzystnie działają na pracę nerek. Działają oczyszczająco i moczopędnie.
- Zielona herbata – picie słabego naparu z zielonej herbaty zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.
Odpowiednio się odżywiaj!
Komponując codziennie posiłki, warto sięgać po produkty, które posiadają zbawienny wpływ na układ moczowy. Do takich produktów należą:
- Żurawina – Niezastąpiona w przypadku leczenia infekcji dróg moczowych oraz zapobiega ich nawrotom. Wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.
- Dzika róża – O właściwościach dzikiej róży pisałam TUTAJ.
- Malina – Napar z liści maliny działa moczopędnie i ułatwia oddawanie moczu.
- Jeżyna – Stosuje się w przypadku leczenia kamicy i kolki nerkowej.
- Jarzębina – Działą antyseptycznie i przeciwzapalnie na nerki. Wspiera pracę nerek, ułatwia oddawanie moczu i wspomaga odtruwanie organizmu z toksyn. Nie należy jeść surowych owoców!
- Berberys – Owoce berberysu wpływają moczopędnie i pomagają wraz z moczem usuwać toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii.
- Imbir – Pomaga usuwać toksyny z organizmu, działa przeciwbakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybicznie.
- Ocet jabłkowy – Cudowne remedium na stany zapalne układu moczowego. Działa moczopędnie, usuwa toksyny oraz bakterie znajdujące się w pęcherzu moczowym.
- Pietruszka – Działa silnie moczopędnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Stosuje się w przypadku infekcji dróg moczowych i kamicy nerkowej.
- Seler – Usuwa toksyny z organizmu i zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Usprawnia pracę nerek.
- Dynia – Działą moczopędnie i pomaga w dolegliwościach nerek i gruczołu krokowego.
- Szparagi – oczyszczają pęcherz i nerki
- Miód – Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania produktów pszczelich, warto stosować miód, który będzie wspierał pracę układu moczowego np.: akacjowy, lipowy, nawłociowy, gryczany, wrzosowy oraz ze spadzi liściastej. Można także używać miodu wzbogaconego np. z dodatkiem aloesu, pokrzywy, imbiru lub mniszka lekarskiego.
- Produkty bogate w miedź – siemię lniane, lubczyk, mniszek, aloes, morszczyn, jeżyna, poziomka.
- Produkty bogate w krzem i german – O tych produktach wspominałam TUTAJ.
Zobacz także przepis na Surówkę piękności, z produktami wspierającymi pracę układu moczowego. :)
Kuracje oczyszczające nerki
Kuracja oczyszczająca nerki wg. Michała Tombaka
- 270 ml świeżo wyciśniętego soku z marchwi
- 150 ml świeżo wyciśniętego soku z korzenia selera
- 60 ml świeżo wyciśniętego soku z korzenia pietruszki
Pić 2 x dziennie przez 2 tygodnie na 15-20 minut przed posiłkiem. Piasek zaczyna schodzić po ok. 21-30 dniach.
Kuracja oczyszczająca drogi moczowe wg. Józefa Słoneckiego
- 3 łyżki stołowe kwiatu wrzosu
- 1 łyżka stołowa ziela mącznicy lekarskiej
- 1 łyżka stołowa liścia melisy
- 1 łyżka ziela fiołka trójbarwnego
- 1 łyżka kwiatu jasnoty białej (kobiety) lub znamienia kukurydzy (mężczyźni)
Napar przygotować wieczorem. Do litrowego termosu wsypać wszystkie składniki i zalać wrzątkiem. Uzyskany napar należy wypić następnego dnia małymi łykami miedzy posiłkami, 30 min przed posiłkiem i 40 min. po posiłku.
Zaleca się, aby w stanach przewlekłych pić napar przez cały rok, wg. zasady: 6 tygodni kuracja, 3 tygodnie przerwy.
Jak wspomóc regenerację nerek i pęcherza moczowego?
Zapobiegaj przeziębieniom! Szczególnie dbaj o to, żeby nie przeziębić stóp. Zimne stopy prowadzą do przeziębień pęcherza. Jeśli masz problem z marznącymi stopami lub zdarzy ci się, że zmarzną, zatroszcz się o dostarczenie im ciepła. W takich przypadkach dobrze sprawdza się moczenie stóp w wodzie o coraz wyższej temperaturze. Polecam kąpiele w wodzie imbirowej, która wspaniale rozgrzewa nie tylko w formie naparu do picia.
Woda imbirowa
2 litry wody zagotować z ok. 5 cm pokrojonym lub startym na tarce świeżym imbirem. Można użyć także ok. 2 pełne łyżki imbiru sproszkowanego. Gotować jeszcze ok. 15-20 min. na małym ogniu. Przestudzić do odpowiedniej temperatury (woda musi być gorąca na tyle, na ile jesteśmy w stanie wytrzymać). Do wody zamiast imbiru (lub dodatkowo) warto dodać eteryczny olejek imbirowy. Moczyć stopy przez ok. 15 min. aż mocno się zaczerwienią. Dla utrzymania efektu założyć ciepłe skarpety :) Wykonując kąpiel imbirową przed snem, warto wcześniej wymasować stopy ciepłym olejem sezamowym.
Wysypiaj się! Sen to podstawa. Podczas snu nasz organizm regeneruje się i odzyskuje siły.
Świadomie oddychaj! Nerki mają wpływ na regulację przepływu powietrza w organizmie. Zadbaj wiec o to, żeby były dobrze dotlenione. Stosuj techniki oddechowe lub tlenoterapię. Możesz też po prostu zacząć świadomie oddychać. Na czym to polega? Po prostu głęboko oddychaj nabierając powietrze do płuc nosem, a następnie powoli wypuszczaj je ustami. Im głębsze oddechy i rzadsze tym lepiej. Dzięki tej technice dobrze dotlenisz swój organizm.
Ciesz się ciszą! Ktoś kiedyś powiedział, że cisza jest najpiękniejszą muzyką. Miał bardzo dużo racji! W ciszy skupiamy się na samym sobie, na swoim JA. To niezwykle ważne dla naszego pęcherza moczowego. W ciszy nic nas nie rozprasza i możemy skupić się na swoich potrzebach i spojrzeć na własne życie bardziej świadomie.
Śpiewaj mantry i medytuj! Udowodniono, że wystarczy ok. 10 min. dziennie medytować, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie. Najlepszy czas na medytację przypada rano, kiedy słońce wschodzi lub wieczorem między godziną 21°° a 23°°. W tych godzinach ciało odpręża się, a nerki przechodzą w stan spoczynku. To dobry czas na relaks i nie powinno się już w tych godzinach nic jeść ani pić.
Ciepło się ubieraj! Nerki nie lubią zimna. Zadbaj szczególnie o to, żeby nie przeziębić stóp, gdyż to bardzo często prowadzi również do przeziębień pęcherza. Aby wspomóc regenerację układu moczowego, warto skorzystać z dobrodziejstw jakie daje wełna. Uwielbiam wełniane skarpety! Polecam również spanie w wełnianej pościeli. Wełna posiada bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Pomaga w regeneracji narządów, utrzymuje stałą temperaturę ciała, eliminuje nieprzyjazne dla człowieka jony dodatnie, zastępując je jonami ujemnymi, które sprzyjają regeneracji i zapewniają zdrowy sen.
Naucz się dystansu! Aby to osiągnąć warto skorzystać z techniki jaką jest floating. Polega ona na ograniczeniu bodźców zewnętrznych, sprawiając, że mięśnie rozluźniają się, poziom endorfin wzrasta, a nasze ciało wchodzi w stan głębokiego relaksu.
Korzystaj z technik relaksacyjnych i wizualizacji! O tych technikach wspominałam w TYM wpisie.
Zadbaj o odpowiednie otoczenie! O tym również wspominałam TUTAJ.
A teraz usiądź wygodnie. Zamknij oczy. Zacznij oddychać głęboko i świadomie. Spróbuj nie wracać do przeszłości, ani nie zaprzątać sobie głowy przyszłością. Poczuj jakie to wspaniałe uczucie być ze sobą TU I TERAZ. Poczuj jak piękna może być chwila. Przeżyj tę chwilę i pomyśl, że właśnie zaczynasz naprawdę ŻYĆ , i że Twoje nerki są Ci ogromnie wdzięczne za to co dla nich robisz. :)