OWOCE CZARNEGO BZU NA PRZEZIĘBIENIE I GRYPĘ
Koniec sierpnia i wrzesień to czas, kiedy warto wybrać się na zbiór owoców czarnego bzu. Zauważyłam, że coraz więcej osób zaczyna doceniać ich lecznicze właściwości. To dobrze, bo owoce czarnego bzu są wspaniałym lekiem na przeziębienie i grypę.
Czarny bez stanowi m.in. bogactwo cennych antyoksydantów, antocyjanów, flawonoidów, aktywnych enzymów, rutyny, śluzów, kwasów organicznych (kwas ferulowy), garbników, witamin (C, B2, B5, B6, PP, A, biotyna, kwas foliowy), i minerałów (żelazo, cynk, krzem, wapń, fosfor, potas, molibden). Zawiera także pewien związek, który działa napotnie.
Zbierając owoce czarnego bzu trzeba pamiętać, aby robić to w miejscach odległych od ulic oraz innych zanieczyszczonych terenów, ponieważ posiadają one zdolność do kumulowania w sobie wszelkich toksycznych substancji. Owoce muszą być dojrzałe – w niedojrzałych znajdują się bowiem toksyny, które znikają dopiero wtedy, kiedy owoce osiągną pełną dojrzałość.
Owoce czarnego bzu można suszyć w suszarkach do ziół lub piekarniku, albo świeże przeznaczyć na przetwory. Herbaty, soki, kompoty i nalewki ze względu na zawartość cennych składników i działanie napotne, stanowią cenny, naturalny lek w przypadku przeziębienia lub grypy.
Herbata z owoców czarnego bzu i kwiatów lipy
Jesienią i zimą w razie przeziębienia lub grypy warto pić herbatę z suszonych owoców czarnego bzu i kwiatów lipy w stosunku 2:1 (dwie części suszu z czarnego bzu, jedna część kwiatów lipy). Jedną łyżkę mieszanki należy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem ok. 20 minut. Pic gorący 3 razy dziennie. Można posłodzić 1-2 łyżeczkami miodu lipowego dla wzmocnienia działania napotnego. Do herbaty warto także dodać sok lub 2-3 plasterki cytryny, sok z malin lub owoców dzikiej róży. Aby herbata miała także działanie bakteriobójcze można ją zaparzać z dodatkiem odrobiny cynamonu cejlońskiego i/lub kilku zmiażdżonych goździków. Herbata działa rozgrzewająco i napotnie oraz łagodzi bóle stawowe, kostne i mięśniowe, wynikające z przeziębienia.
Sok z czarnego bzu
Podobne działanie do herbaty posiada sok z czarnego bzu. Dojrzałe owoce myjemy i odsączamy z wody na sicie, a następnie wkładamy do emaliowanego garnka i podlewamy niewielką ilością wody. Podgrzewamy na wolnym ogniu do momentu wrzenia, aż puszczą sok. Odstawiamy garnek z kuchenki na ok. 2 – 3 godziny pod przykryciem. Następnie odcedzamy sok przez sitko i dodajemy cukier (na 1 litr soku ok. 1/2 – 1 kg cukru). Sok z cukrem podgrzewamy na wolnym ogniu do momentu wrzenia i gotujemy kilka minut ciągle mieszając. Po zagotowaniu przelewamy sok do czystych słoików lub butelek i krótko pasteryzujemy, aby się nie zepsuł. Przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu.
Sok z czarnego bzu można pić z gorącą wodą lub herbatą.
Nalewka z czarnego bzu
Osoby dorosłe mogą sobie pozwolić podczas przeziębienia lub grypy na czarny bez z dodatkiem „prądu” :) Pół kilograma dojrzałych, umytych i osuszonych owoców czarnego bzu należy zalać 1 szklanką wódki lub spirytusu, a następnie odstawić na tydzień. Następnie przeciskamy przez gęste sitko lub gazę i przelewamy do butelek (najlepiej z ciemnego szkła). Przechowujemy w zacienionym miejscu. Nalewkę należy pić podczas przeziębienia lub grypy 30-40 kropli dziennie, z gorąca wodą lub herbatą.
Aby herbatka, sok lub nalewka skutecznie działały napotnie podczas przeziębienia i grypy, należy je pić w postaci gorących napojów. Po wypiciu najlepiej od razu położyć się do ciepłego łóżka, aby się porządnie wygrzać i wypocić.
Na zdrowie!