JAK ZROBIĆ MLEKO MIGDAŁOWE – PRZEPIS
Wczoraj zrobiłam sobie świeżą porcję mleka migdałowego. Dlatego dzisiaj postanowiłam przygotować wpis: jak zrobić mleko migdałowe. Ostatnio zauważyłam – szczególnie na Instagramie – nowy trend. Zarówno celebryci, jak i wiele innych osób propagujących zdrowy styl życia coraz częściej promują właśnie mleko migdałowe.
Najlepsze mleko migdałowe
Wiem, że jesteście ciekawi, jakie mleko migdałowe jest na polskim rynku najlepsze. Według mnie takie, które sami sobie przyrządzimy. Zachęcam przed zakupem do przeanalizowania składu takiego mleka. Z reguły zawiera ono wiele niepotrzebnych składników, takich jak emulgatory, stabilizatory, zagęszczacze i substancje wzbogacające. Zrobienie mleka migdałowego w domu jest banalnie proste, a do jego wykonania będziemy potrzebowali tylko niewielu niezbędnych, naturalnych składników.
Mleko migdałowe – nowy trend?
Wydawać by się mogło, że tak nagłe i intensywne zainteresowanie mlekiem migdałowym to jakaś nowa moda, nowy trend. Nic bardziej mylnego! To trend znany od wieków, który teraz nagle odżył. Migdały zostały sprowadzone do Europy ponad 1000 lat temu. Już wtedy mleko migdałowe stało się zamiennikiem mleka krowiego i zostało wprowadzone do jadłospisu dzieci, ponieważ było ono uważane za lepiej strawne i jednocześnie bardzo ożywcze. W kuchni ajurwedyjskiej migdały zaliczają się do tzw. produktów Sattvic. Pełnią niezwykle istotną rolę, ponieważ są źródłem prany, czyli siły i energii życiowej. To dlatego migdały i mleko migdałowe zaleca się spożywać szczególnie osobom typu Vata. Obecnie kawę z mleczkiem migdałowym ma nam do zaoferowania niemalże każda miejska kawiarnia. Te bardziej ekskluzywne same wytwarzają takie mleko bezpośrednio na miejscu.
Przepis na mleko migdałowe
Składniki:
- 1 szklanka surowych, obranych ze skórki migdałów
- 4 szklanki wody
- szczypta soli himalajskiej, celtyckiej, morskiej lub kłodawskiej
- miód (dla Vata i Kapha), syrop klonowy (dla Pitta), syrop daktylowy (dla Vata)
Wykonanie:
- Migdały moczyć w dwóch szklankach wody przez całą noc (min. 8 godzin)
- Rano odlej wodę i dokładnie wypłucz migdały.
- Włóż migdały do blendera i zalej dwiema szklankami wody.
- Ustaw mikser na najniższą prędkość, po czym stopniowo ją zwiększaj. Miksuj wszystko na najwyższej prędkości nie dłużej niż 2 – 3 minuty, szczególnie jeśli twój blender ma dużą moc. Powolne, delikatne mieszanie (miksowanie) pozwala zachować pranę, czyli siłę życiową zawartą w pożywieniu.
- Gotowe mleko migdałowe powinno być całkowicie płynne, spienione i idealnie wymieszane, a migdały dobrze rozdrobnione.
- Do miski włóż sitko wyłożone czystą gazą. Wlej do niego mieszaninę z blendera i dokładnie wyciśnij cały płyn do miski.
- Wlej płyn z powrotem do blendera, dodaj opcjonalnie szczyptę soli oraz wybrany słodzik do posłodzenia i jeszcze raz dokładnie wszystko zmiksuj.
- Wypij mleko migdałowe od razu lub przechowuj szczelnie zamknięte w lodówce nie dłużej niż 2 dni.
Co zrobić z pozostałymi resztkami migdałów? Absolutnie ich nie wyrzucaj! Możesz je dodać na przykład do owsianki, jogurtu czy innych szejków. Z powyższego przepisu powinno się uzyskać ok. 2 szklanek mleka migdałowego. Myślę, że to w sam raz, żeby je wypróbować, dodając do kawy, owsianki czy do Złotego Mleka. Migdały posiadają wiele zalet. Między innymi wspomagają pracę mózgu, dodają energii, wpływają na poprawę nastroju oraz działają odmładzająco.
Smacznego i na zdrowie!