CZY WARTO STOSOWAĆ PEELING KAWITACYJNY
Czy warto stosować peeling kawitacyjny?
Jak zwykle to bywa, zdarzają się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tej metody. Jedni twierdzą, że warto systematycznie korzystać z peelingu kawitacyjnego, inni z kolei, że wręcz przeciwnie, ponieważ nie widzą oni żadnych pozytywnych zmian, a co gorsze, u wielu z nich nastąpiło znaczne pogorszenie cery, związane z jeszcze większym wysypem zaskórników i pryszczy, niż to miało miejsce przed zabiegiem.
Peeling kawitacyjny coraz bardziej popularną metodą oczyszczania skóry.
Fala ultradźwiękowa wraz z obecnością odpowiedniego toniku tworzy pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym powietrzem, które powiększają się i gwałtownie pękają. Pod wpływem ciepła oraz podwyższonego ciśnienia dochodzi do bezbolesnego i dokładnego oczyszczenia skóry z zalegającej warstwy rogowej naskórka, toksyn oraz wydzieliny gruczołów łojowych.
Jest to metoda, którą można bezpiecznie wykorzystać w pielęgnacji cer wrażliwych i naczyniowych, oraz cienkich i delikatnych. Doskonale przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż znacznie podnosi absorpcję aplikowanych kosmetyków.
Sam przebieg zabiegu jest bardzo przyjemny, gdyż towarzyszy mu uczucie delikatnego mikromasażu, jaki następuje w wyniku pękania pęcherzyków.
Efektem zabiegu powinna być świeża, dotleniona i staranie oczyszczona skóra.
Urządzenia do wykonywania peelingu kawitacyjnego:
Jak przebiega zabieg peelingu kawitacyjnego?
Przede wszystkim przed zabiegiem należy pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów. Jeżeli posiadasz metalowe implanty (rozrusznik serca, wkładkę antykoncepcyjną, aparat na zęby itd,itp) to jest to przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.
Jeśli korzystasz z usług kosmetyczki, przed zabiegiem powinna ona przeprowadzić z Tobą wywiad na temat Twojego zdrowia i samopoczucia oraz wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
Krok I – Wykonujemy staranny demakijaż twarzy szyi i dekoltu. Jeżeli mamy zamiar poddać zabiegowi inne części ciała, to zmywamy również te miejsca.
Przygotowujemy miseczkę, do której przelewamy tonik, na bazie którego wykonamy peeling.
Krok II – Włączamy urządzenie wybierając na panelu opcję CLEAN (100 % wypełnienia fali ultradźwiękowej) i ustawiamy wybrany czas. Na twarz, szyję i dekolt maksymalny czas zabiegu ultradźwiękami nie powinien przekraczać 20 min. Dlatego jeśli po peelingu kawitacyjnym zamierzamy wykonać sonoforezę kawitacyjną, to sam peeling nie powinien przekraczać ok.10 min.
Po uruchomieniu łopatki dobieramy moc do rodzaju i potrzeb skóry i wykonujemy zabieg w trakcie obficie zwilżając skórę tonikiem przy pomocy płatka kosmetycznego.
Krok III – Po zakończonym zabiegu dokładnie osuszamy i tonizujemy skórę.
Krok IV – Kończymy zabieg aplikując preparaty pielęgnacyjne lub wykonujemy sonoforezę kawitacyjną za pomocą drugiej strony łopatki. Procedura jest podobna jak w przypadku peelingu kawitacyjnego, z tą różnicą, że wypełnienie fali ustawiamy na 50-75 % i wolnymi ruchami wprowadzamy drugą stroną łopatki preparat pielęgnacyjny przeznaczony do sanoforezy kawitacyjnej aż do wchłonięcia.
Następnie możemy nałożyć dowolną maskę dobraną do potrzeb skóry, płat lub algi.
Na zakończenie zabiegu aplikujemy krem pod oczy oraz na twarz, szyję i dekolt.
Przeciwwskazania do wykonania peelingu kawitacyjnego:
– ciąża
– choroby nowotworowe
– niewydolność serca
– nadciśnienie tętnicze
– choroby skóry ( wirusowe, bakteryjne, grzybicze)
– naruszona ciągłość skóry ( rany, zadrapania itp )
– obecność metalowych implantów
– epilepsja
– ostre zapalenie zatok
– nadczynnośc tarczycy
– gorączka oraz złe samopoczucie
– choroby immunologiczne
– osteoporoza
– trądzik ropowiczy
– niezakończony wzrost kostny u dzieci i młodzieży
Wskazania do wykonania peelingu kawitacyjnego:
– trądzik zaskórnikowy
– zanieczyszczona skóra
– zmarszczki i bruzdy
– szary koloryt skóry
– przebarwienia
– niedotlenienie skóry
– skóra wymagająca regeneracji
Po zabiegu skóra wygląda na wypoczętą i rozjaśnioną. Nie jest zaczerwieniona ani podrażniona jak to bywa w przypadku oczyszczania manualnego.
Dlaczego niektórzy nie są zadowoleni z efektów tego zabiegu ?
Istnieje grupa osób, która nie jest zadowolona z efektów peelingu kawitacyjnego. Dlaczego tak się dzieje ?
Trzeba sobie uświadomić, że peeling kawitacyjny nie zastąpi nam manualnego oczyszczania skóry z wągrów i zaskórników. Jego działanie jest powierzchowne i powoduje, że skóra zostaje doskonale oczyszczona na powierzchni, a pory odblokowane. Wynikiem tego jest tzw. wysyp zaskórników po zabiegu. Jest to całkiem normalne i zdrowe zjawisko, które powinno nam dać do myślenia.
Jeżeli tak się dzieje, to znaczy, że nasza skóra jest zanieczyszczona głębiej i powinniśmy coś z tym zrobić.
Choć nie jestem zwolenniczką manualnego oczyszczania skóry, to w takim wypadku warto byłoby się poświęcić.
Osobiście robię to na zasadzie : demakijaż – peeling tradycyjny, dostosowany do rodzaju cery – oczyszczanie manualne – peeling kawitacyjny – dalsze zabiegi pielęgnacyjne (sonoforeza kawitacyjna)
Poszczególne kroki rozpisałam w skrócie, aby zobrazować Wam nieco sam schemat i zwrócić uwagę na wykorzystanie różnych metod oczyszczania skóry podczas jednego zabiegu.
Dzięki peelingowi tradycyjnemu wstępnie usuniemy nadmiar zrogowaciałego naskórka, który pozwoli nam nieco otworzyć pory, aby dokładniej oczyścić skórę z zaskórników i wągrów podczas oczyszczania manualnego. Ważne jest, aby po takim oczyszczaniu skóra została wygładzona i pozbawiona resztek naskórka i nadmiaru łoju. Tutaj powinien wkroczyć peeling kawitacyjny, który działa również dezynfekująco.
Od tej pory wszystko zaczyna być w Waszych rękach i warto byłoby zwrócić uwagę na swoją dietę, która powinna być bogata m.in: w oleje (lniany, rybi) i antyutleniacze.
Następnie należy regularnie wykonywać peelingi, stosować toniki z kwasami ( np.: salicylowy, migdałowy, azelainowy), używać niekomedogennych kosmetyków, czyli takich, które nie przyczyniają się do powstawania wągrów i zaskórników.
W końcu regularne peelingi kawitacyjne (1 x w tygodniu – 2 x w miesiącu ) powinny przynieść oczekiwane efekty.
Przeczytaj także ⇓
O ile większość problemów skórnych wynikających ze wskazań do wykonania peelingu kawitacyjnego da się przy pomocy tego aparatu rozwiązać, to są niestety defekty, z którymi ten zabieg sobie po prostu nie poradzi.
Jeżeli kosmetyczka próbuje Ci wmówić, że serie zabiegów są w stanie zlikwidować przebarwienia, bruzdy czy zmarszczki, to najprawdopodobniej nie chodzi jej o Twoje dobro, tylko o dobro jej portfela. Jak najbardziej, zabieg ten jest bardzo pomocny przy zabiegach związanych z likwidacją przebarwień lub spłycaniem zmarszczek, ale sam w sobie nie ma takiej mocy :)
Żaden zabieg, ani żadna kosmetyczka czy kosmetolog nie uczyni cudów, jeśli sami nie będziemy pracować nad naszym wyglądem. Żadna kosmetyczka nie jest wróżką, a aparatura czy kosmetyk czarodziejską różdżką.
Oczywiście tekst ten został napisany z myślą o osobach, które nie mają większych problemów dermatologicznych.
Zawsze wskazany jest kontakt z dobrą kosmetyczką, kosmetologiem oraz dermatologiem :)