JAK ZDROWO SIĘ STARZEĆ
Ta naturalna uroda wydawała mi się doskonała. To piękno, któremu nie dorówna żadna operacja plastyczna ani zabieg estetyczny, gdyż emanuje z wnętrza człowieka.
Człowiek zaczyna się starzeć ok. 25 roku życia. Nic tego nie zmieni. Tylko od nas zależy, czy proces ten będzie przebiegał wolniej czy szybciej i jakie będą efekty naszych działań.
Jeszcze tak niedawno kluczowym pojęciem w kosmetyce był anti-aging, który dawał nadzieję, że naturalne procesy starzenia zostaną zatrzymane, a kobiety będą wyglądały o co najmniej dziesięć lat młodziej niż wskazywałby na to ich wiek rzeczywisty.
Ideałem piękna stał się wygląd zewnętrzny, więc kobiety rozpaczliwie próbując uciec od swojego wieku, szukały rozwiązania poprzez najprostsze i najszybsze sposoby, jakie miały dawać medycyna estetyczna, operacje plastyczne lub inne mniej lub bardziej inwazyjne metody.
Zapewne wszyscy pamiętamy niefortunne próby poprawienia swojego wyglądu przez panią Hannę Bakułę.
Na szczęście wracamy do trendów, które prowadzą do natury i rozwiązań, które są przede wszystkim zdrowe dla człowieka. Głównie chodzi o to, żeby nie skupiać się na zewnętrznych atrybutach urody, ale przede wszystkim na zdrowym trybie życia, gdyż to właśnie jest fundamentem dla urody.
Najważniejsze, byśmy same czuły się piękne. Kiedy jesteśmy zadowolone z życia, odpowiednio pozytywnie do niego nastawione, to wcale nie jest takie trudne. Od nastawienia do siebie i życia zależy bardzo dużo.
Umiejętność wyciszenia się, pozbycia się chaosu to podstawa.
Gorąco polecam artykuł Agnieszki Maciąg Joga – dlaczego warto zacząć tę przygodę , gdyż joga i medytacja bardzo pomagają w zrozumieniu siebie, w poprawieniu koncentracji, skupieniu uwagi, w relaksacji. Za sprawą Agnieszki sama zaczęłam się interesować tą formą ćwiczeń.
Na razie szukam odpowiedniej literatury na ten temat.
Starzenie wiąże się nie tylko ze zmianą w wyglądzie. Związane jest również z obniżoną sprawnością fizyczną. Ruch i prawidłowe oddychanie są kluczem do lepszego samopoczucia.
Jeżeli chcemy starzeć się zdrowo, musimy również zadbać o właściwe odżywianie się i nawadnianie organizmu oraz odpowiednią suplementację. Nasza dieta powinna być bogata przede wszystkim w antyoksydanty, kwasy omega3, żelazo, probiotyki. Warto zwrócić uwagę, czy nie mamy niedoborów związanych z witaminą D lub ferrytyną albo stanów zapalnych w jelitach. Tutaj niezwykle istotne staje się mikroodżywianie, które polega na uzupełnianiu witamin, makro- i mikroelementów, kwasów tłuszczowych czy hormonów. Mikroodżywianie powinno być ustalone indywidualnie, biorąc pod uwagę ewentualne niedobory.
W spowolnieniu procesu starzenia ogromną rolę spełnia tzw. SuperFoods czyli Super Żywność.
Lista tej żywności jest bardzo długa i zawiera zarówno produkty rodzimego pochodzenia jak i egzotyczne. Jest to żywność, która zawiera w swoim składzie cenne dla organizmu człowieka składniki i jednocześnie jest naturalna i nieprzetworzona, a jej szczególne właściwości potwierdzone naukowo m.in.: czosnek, jogurt naturalny, kiszonki, owoce goji, owoce acai, orzechy, olej lniany, tłuste ryby morskie bogate w kwasy omega-3, sok z brzozy, algi czy chlorella.
Nie mogłabym nie wspomnieć również o tak istotnym aspekcie w tematyce starzenia, jakim jest korzystanie z kąpieli słonecznych oraz ochrona przed promieniowaniem UV.
Chociaż dermatolodzy i kosmetolodzy biją na alarm i namawiają do ochrony przed słońcem, ja mam w pod tym względem nieco inne, własne zdanie. Słońce to dawka naturalnej witaminy D, której my kobiety bardzo potrzebujemy, zwłaszcza w pewnym wieku. Uważam, że nie należy popadać w panikę i histerycznie bronić się przed słońcem. Rozwiązaniem może być tutaj właściwa suplementacja i rozsądne korzystanie ze słońca.
Umiar jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.
Na samym końcu tej piramidy dbania o siebie, znajdują się wszelkie zabiegi kosmetyczne. To tzw. wisienka na torcie. Jak już o tym wspominałam na tym blogu, żadne zabiegi upiększające nie będą skuteczne, jeśli w pierwszej kolejności nie zadbamy o nasze zdrowie i samopoczucie.
Czasu nie zatrzymamy. Możemy za to zdrowo i z dobrym samopoczuciem kroczyć przez życie. Warto zatem skupić się na jakości naszego życia, a nie na próbie oszukania czasu. :)