SPOSOBY NA TRWAŁY MANICURE HYBRYDOWY
Owszem i tak się zdarza, ale warto wiedzieć, że na trwałość manicure hybrydowego wpływa wiele czynników, a kluczowym i zapewne najważniejszym jest prawidłowa technika jego wykonania.
Podczas wykonywania manicure hybrydowego, największy nacisk kładzie się na zwiększenie przyczepności lakieru. Należy o tym pamiętać na każdym etapie jego wykonywania, ale najistotniejsze jest, by zadbać o to już na samym początku wykonywania stylizacji, czyli podczas przygotowywania paznokci.
Z pozoru wykonanie manicure hybrydowego niczym nie różni się od tradycyjnego. W obydwu przypadkach trzeba przejść przez te same etapy, ale … w przypadku hybrydy poszczególne czynności powinno wykonywać się podobnie, ale jednak inaczej :) Co to znaczy?
Sposoby na trwały manicure hybrydowy
Na temat manicure hybrydowego i o tym, co warto o nim wiedzieć trochę już pisałam TUTAJ. Wiem, że są osoby, które mają problem z jego trwałością i próbują za wszelką cenę znaleźć przyczynę oraz odpowiedź, dlaczego tak się dzieje. W tym wpisie chciałabym Wam trochę podpowiedzieć, na co należy zwrócić uwagę oraz jakich błędów unikać podczas samodzielnego wykonywania manicure hybrydowego.
Procedura wykonania manicure hybrydowego jest analogiczna jak w przypadku manicure tradycyjnego. O tym, jak wykonać perfekcyjny manicure w domu, pisałam TUTAJ. Jedno jest pewne – i piszę to z doświadczenia – że jeśli metody, które zaraz opiszę, zastosujecie także podczas wykonywania zwykłego manicure, będziecie mogły cieszyć się jego trwałością o wiele dłużej niż zwykle.
Pierwszą rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest długość paznokci. Lakier hybrydowy z reguły dobrze współpracuje z płytką paznokcia, ale lepiej się trzyma na paznokciach krótkich, z ewentualnym wolnym brzegiem do ok. 5 mm. Dlaczego? Ponieważ jest miękki, elastyczny i niemal każde uderzenie paznokciem czy jego wygięcie spowoduje, że może po prostu pęknąć czy odprysnąć. Jednak w przeciwieństwie do żelu czy akrylu, w razie czego dojdzie raczej do odpryśnięcia czy też podpowietrzenia paznokcia bez uszkodzenia paznokcia.
Kolejną bardzo ważną sprawą jest moczenie dłoni i usuwanie skórek. Jeśli skórki są bardzo narośnięte, lepiej usunąć je i wyciąć np. dzień lub dwa wcześniej. Moczenie dłoni tuż przed stylizacją spowoduje nie tylko zmiękczenie skórek, ale także paznokci. Żeby lakier dobrze się trzymał, musi być nałożony na suche paznokcie!
Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o użycie preparatów do zmiękczania skórek. Mogą one niepotrzebnie natłuścić płytkę paznokcia, rozpulchnić ją i nawilżyć. Dlatego lepiej jest odsunąć skórki i oczyścić paznokcie z nabłonka na sucho, za pomocą Pushera, czyli popularnego metalowego kopytka. Częścią zaokrągloną odpychamy skórki, a wykrzywioną usuwamy i dokładnie czyścimy boki paznokcia. Będąc na tym etapie stylizacji trzeba pamiętać, że czynności te należy wykonać delikatnie i z wyczuciem. Paznokcie muszą być dokładnie oczyszczone z nadmiaru skórek i nabłonka!
Kiedy etap usuwania skórek mamy już za sobą, konieczne jest zmatowienie płytki paznokcia. To bardzo ważna czynność, mająca duży wpływ na przyczepność i trwałość lakierów. Należy jednak pamiętać, żeby do tego celu nie używać polerek mających na celu nadanie połysku paznokciom, ale odpowiedniego Buffera, mającego za zadanie zlikwidowanie połysku. Równie ważne jest odtłuszczanie i usuwanie wilgoci z paznokci. Z reguły każdy producent lakierów hybrydowych ma w swojej ofercie preparaty przeznaczone do tego celu, które dobrze ze sobą współpracują. Jeśli nie, można do tego celu użyć alkoholu izopropylowego.
Przed przystąpieniem do aplikacji bazy, zazwyczaj stosuje się jeszcze odpowiednie preparaty gruntujące tzw. primery, które mają za zadanie zwiększyć przyczepność paznokci, szczególnie tych miękkich i cienkich. Dostępne są dwa rodzaje primerów: kwasowe i bezkwasowe. Te drugie są bardziej delikatne w działaniu, nie podrażniają skóry i to właśnie one z reguły są używane w celu zwiększenia przyczepności lakierów hybrydowych. Zazwyczaj posiadają one aplikator w postaci pędzelka, co wiele osób wprowadza w błąd jeśli chodzi o sposób jego użycia. Prawidłowo należy go bowiem aplikować punktowo. Wystarczy dotknąć czubkiem pędzelka paznokieć w kilku miejscach, a primer sam się “rozleje” po jego powierzchni. Nakładanie zbyt dużej ilości primera może niepotrzebnie osłabić paznokcie i paradoksalnie zamiast zwiększyć przyczepność materiału – pogorszy ją. Podobny efekt możemy uzyskać używając zbyt często acetonu do usuwania hybrydy.
Jak należy malować paznokcie lakierem hybrydowym, aby zwiększyć jego przyczepność?
Nakładając lakier hybrydowy na paznokcie, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze materiał musi być nałożony równą warstwą na całym paznokciu. Najczęstszym błędem jest nakładanie hybrydy zbyt grubo lub zbyt cienko. Często zdarza się, że paznokcie, a zwłaszcza boki są pomalowane nierównomiernie i niedokładnie, a wały okołopaznokciowe są pozalewane materiałem. W takich przypadkach nawet jeśli paznokcie były wcześniej idealnie przygotowane, hybryda nie będzie się dobrze trzymała i prawdopodobnie zacznie odpryskiwać lub odchodzić płatami. Istotną sprawą jest również to, żeby pamiętać o zabezpieczaniu krawędzi wolnego brzegu paznokcia po zakończeniu malowania. Zapobiega to późniejszemu odpryskiwaniu materiału.
Co jeszcze może być przyczyną słabej przyczepności i trwałości lakieru hybrydowego?
Na trwałość hybrydy z pewnością ma wpływ odpowiednia lampa. Najlepsza jest LED-owa, ale UV też jest odpowiednia. Nieodpowiednia lampa, słabe żarówki, zbyt krótki czas naświetlania lub zbyt gruba warstwa hybrydy, mogą być powodem marszczenia się lakieru i braku przyczepności.
Chcąc cieszyć się pięknie wykonanym i trwałym manicurem, lepiej nie decydować się na eksperymenty. Praca kosmetykami dobrej jakości, jednej linii danego producenta, z pewnością zapewni większą gwarancję i zadowolenie, podobnie jak stosowanie się do jego zaleceń i wskazówek.
Trzeba pamiętać, że manicure hybrydowy nie rozwiąże ewentualnych problemów z paznokciami. Wykonanie go nie zwalnia również od dbania o nie i przestrzegania pewnych zasad. Nadmierne moczenie dłoni, używanie agresywnych środków chemicznych, czy też skubanie i podważanie paznokci z pewnością wpłyną na trwałość stylizacji. Przyczepność materiału oraz jego trwałość przede wszystkim zależy od kondycji paznokci. Im mocniejsze i zdrowsze, tym trwalszy manicure.
Źródło grafiki głównej: picjumbo
www.Pixabay.com
Public Domain CCO
od kilku miesięcy sama w domu wykonuję manicure hybrydowy, początki były trudne – nie miałam zupełnie wprawy w malowaniu i obawiałam się samodzielnego ściągania lakieru :) ale im więcej ćwiczyłam, tym później wychodziło lepiej :) choć muszę przyznać, że staram się unikać środków chemicznych, które bardzo szybko niszczą hybrydę na moich paznokciach :)