ILE I CO CZŁOWIEK POWINIEN PIĆ
Kluczem do zdrowia i młodego wyglądu jest woda. Stanowi ona ok. 70 % wagi naszego organizmu. Najwięcej wody znajduje się w komórkach, narządach, mięśniach oraz mózgu. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Nie ma życia bez wody. Woda jest podstawowym systemem dostarczania składników odżywczych oraz tlenu. Pobudza układ wydalniczy, a także pomaga wypłukać szkodliwe toksyny z organizmu, mające niszczący wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto działa nawilżająco na skórę, śluzówkę oraz stawy oraz dodaje energii i witalności. Pijąc codziennie odpowiednią ilość wody będziecie dłużej młodsi i zdrowsi.
Jakie są objawy odwodnienia?
Pamiętacie jak pisałam o odżywkach do paznokci? Paznokcie pozbawione wilgoci stają się kruche, suche, łamliwe i zmniejszają swoje rozmiary. Podobnie jest ze skórą. Kiedy nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości wody, również staje się sucha, spękana, łuszczy się, przedwcześnie starzeje i zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki.
Kiedy organizm potrzebuje wody, wysyła odpowiednie sygnały. Człowiek, który jest odwodniony staje się znużony i pozbawiony energii. Odczuwa suchość w ustach, jego skóra staje się sucha. Zazwyczaj w takich przypadkach sięgamy po pomadki ochronne, balsamy lub kremy nawilżające, zapominając o szklance czystej wody.
Istotną wskazówką mówiącą nam o tym, że potrzebujemy wody jest kolor moczu, który w takich sytuacjach przybiera odcień ciemnożółty. Ten symptom nie jest jednak wiarygodny wtedy, gdy stosujemy suplement w postaci witaminy B2. Witamina ta sprawia, że mocz zabarwia się na żółto. Kiedy nasz organizm jest prawidłowo nawodniony, kolor moczu przybiera odcień bardzo jasny żółty.
Niewątpliwie pierwszym objawem, który skłania nas do sięgnięcia po wodę jest uczucie pragnienia. Niestety, uczucie to często jest mylone z uczuciem głodu. Kiedy wydaje nam się, że jesteśmy głodni, warto wypić szklankę czystej wody i odczekać kilkanaście minut. Być może wcale nie jesteśmy głodni, a jedynie spragnieni.
Ile wody pić dziennie?
Wbrew powszechnym opiniom uważam, że człowiek również w kwestii dotyczącej ilości wypijanej wody, powinien kierować się nie odgórnymi zaleceniami, lecz własnymi odczuciami i zapotrzebowaniem.
Znam osoby, które są tak zdesperowane, iż nie rozstają się z z 1,5 litrową wodą na krok. Potrafią wypić nawet pół litra wody na raz przed snem, choć ich nerki ledwo „wyrabiają na zakrętach”, tylko dlatego, że według nich muszą wyczerpać dzienny limit picia wody.
Oczywiście, woda pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, ale stosowana w nadmiarze może stać się dodatkowym obciążeniem dla układu moczowego. Ile zatem człowiek powinien dziennie pić? Moja odpowiedź brzmi: odpowiednią ilość :)
Wiem. „Odpowiednia ilość” to pojęcie względne i każdy może je interpretować indywidualnie. Oficjalnie mówi się, że każdy człowiek powinien wypijać ok. 6-8 szklanek wody dziennie. Zapominamy jednak o tym, że zazwyczaj oprócz tych 1,5-2 litrów czystej wody, wypijamy jeszcze różnego rodzaju soki owocowe i warzywne, kawę, herbatę itp, które także składają się z wody :)
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to, że niestety, jeśli chodzi o ilość dostarczania wody, człowiek człowiekowi nie jest równy. Osoby prowadzący aktywny tryb życia, uprawiający sporty, a także ludzie starsi, będą potrzebowali większej ilości wody, niż ci o mniejszej wadze ciała, niższym wzroście i prowadzący mało aktywny tryb życia. Ponadto duże znaczenie w tej kwestii ma także pora roku oraz klimat. Kiedy jest upalnie oraz sucho, organizm potrzebuje więcej wody z powodu jej dużej utraty wraz z potem.
Jak obliczyć, ile potrzebuję wody?
Istnieje metoda, która pozwala na podstawie wagi ciała obliczyć, ile powinniśmy dziennie wypijać wody, aby dostarczyć organizmowi jej odpowiednią ilość. W tym celu należy pomnożyć swoją wagę ciała przez 0,03 np.:
60 kg x 0,03 = 1,8 l wody
I tak, osoba ważąca 60 kg powinna wypijać dziennie ok. 1,8 l wody.
Co warto pić, a czego lepiej unikać ?
Półki sklepowe wprost uginają się od wszelkiego rodzaju wód, soków i napojów. Niektóre oferty są naprawdę kuszące, zwłaszcza, gdy na etykiecie możemy przeczytać, że nie zawierają cukru, dodają energii albo, że są źródłem składników powszechnie uważanych za super zdrowe. Niestety oprócz takich składników, napoje te zawierają szereg substancji, które są wręcz niebezpieczne dla organizmu człowieka.
Wody w plastikowych butelkach zawierają często rożnego rodzaju środki przemysłowe, bakterie, azotany oraz wiele innych uznanych za rakotwórcze.
Lepszym rozwiązaniem byłaby zwykła woda z kranu, ale i ona nie jest pozbawiona wad i szkodliwych substancji. Oprócz toksycznego fluoru, znaleźć w niej można także rożnego rodzaju odpady przemysłowe, nawozy, pestycydy, a nawet całą gamę leków, które używamy na co dzień, a które spływają z nas podczas każdej kąpieli.
Aby zapewnić odpowiednia ilość wody w organizmie, zdecydowanie sięgaj po napoje, które nie będą stanowiły zagrożenia dla twojego organizmu:
- organiczne kawy i herbaty
- herbaty ziołowe i owocowe
- woda źródlana lub mineralna w szklanej butelce
- woda z kranu, na którym zamontowany jest dobrej jakości filtr
- świeże, surowe owoce i warzywa
- woda kokosowa
- woda strukturalna
Woda strukturalna – Żywa Woda
Na blogu często wspominam o wodzie strukturalnej. To najbardziej przyjazna człowiekowi woda, ponieważ właśnie taka występuje w naszych komórkach, naturalnych źródłach oraz owocach i warzywach.
Posiada ona inną budowę chemiczną, która sprawia, że lepiej przenika przez ściany komórkowe, zapewniając lepsze nawodnienie.
Woda strukturalna nazywana jest także Żywą Wodą. Z powodu jej negatywnego ładunku, jej działanie można porównać do działania baterii. Posiada ona bowiem zdolność gromadzenia energii oraz jej dostarczanie. To właśnie dlatego woda strukturalna ma tak ogromne znaczenie w terapii antystarzeniowej i prozdrowotnej !
Źródłem wody strukturalnej są m.in surowe owoce i warzywa oraz tzw. woda z lodu.
Jak przygotować wodę strukturalną w domu?
Wodę strukturalną można bez problemu zrobić sobie samodzielnie w domu. Jest ona nie tylko niesamowicie prosta do wykonania, ale również zdrowa i smaczna. O tym jak ją przygotować pisałam TUTAJ. Dodam tylko, że przed przegotowaniem wody, dobrze jest pozostawić ją na kilka godzin do odstania, aby chlor zdążył wyparować.
Uwielbiam wodę. Są jednak osoby, które uważają, że woda jest bez smaku :) Jeśli uważasz, że woda nie jest dla ciebie smaczna, możesz „podkręcić” jej smak dodając trochę soku z cytryny lub limonki, odrobinę mięty lub imbiru. Mnie bardzo odpowiada woda z dodatkiem soku z grapefruita :)
Aby wzbogacić nieco wodę w minerały, polecam dodać do niej szczyptę soli himalajskiej, która jest kompleksowym źródłem ultraelementów (aż 84 pierwiastki !), niezbędnych dla naszego organizmu lub naszej polskiej – kłodawskiej bez jodu i antyzbrylaczy.
Pamiętaj!
- Warto pamiętać, żeby nie pić długotrwale wody z dużą zawartością minerałów. To wody, które należy spożywać tylko co jakiś czas, w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów.
- Nie należy również wypijać jednorazowo zbyt dużej ilości wody. Nie będzie ona miała szans na to, żeby spełnić swoje zadanie, a jedynie niepotrzebnie obciąży układ moczowy. Pij wodę stopniowo i systematycznie, pamiętając, żeby więcej pić w godzinach największej aktywności nerek.
- Pijąc codziennie odpowiednią ilość czystej wody (zwłaszcza strukturalnej), będziecie się dłużej cieszyć zdrowiem i młodym wyglądem :)