CZY ODŻYWKI DO PAZNOKCI DZIAŁAJĄ
Czy odżywki do paznokci naprawdę działają?
Kiedy już dopadniesz pożądanego produktu, malujesz paznokcie wg. wskazówek producenta, po czym odstawiasz do kosmetyczki i czekasz na cud. Albo karnie się do nich stosujesz uzbrajając się w cierpliwość.
Niezależnie od tego, jaką odżywkę kupisz i jak będziesz ją stosować, nie zawsze będziesz zadowolony z jej działania. Nie ważne czy zakupisz ją za “piątkę” w osiedlowym sklepiku, czy w salonie kosmetycznym lub w internecie za jedną piątą wypłaty. Dlaczego ? Ponieważ deklaracje producentów dotyczące działania danej odżywki, czasami mijają się z prawdą, gdyż w jej składzie co prawda znajduje się szereg cennych składników, ale niestety nie wchodzą one w reakcję z płytką paznokcia.
Zanim zdecydujesz się na zakup odżywki do paznokci, musisz wiedzieć, czego one tak naprawdę potrzebują. Teraz zapewne część z was krzyknie “ale Ameryka !”, a część zamilknie w zdumieniu.
Ponieważ paznokcie są zbudowane głównie z keratyny, to aby były one elastyczne potrzebują wilgoci. Zapewne znasz zjawisko tzw. przeproteinowania włosów? Kiedy stosujesz przez dłuższy czas odżywki z proteinami, po pewnym czasie stają się one przesuszone, bez życia, oklapnięte… Dlatego podczas kuracji proteinowej należy zawsze równocześnie nawilżać włosy. Tak samo jest z paznokciami: należy dbać o prawidłowe ich nawilżenie. Najprościej zrobić małe doświadczenie: obetnij kawałek paznokcia i odłóż go na jakiś czas. Zaraz po obcięciu zapewne miał zdrowy wygląd, był miękki i elastyczny. Natomiast po kilku godzinach stał się suchy, kruchy i… jakby mniejszy :)
Warto stosować odżywki do paznokci, czy nie ?
Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to zależy od twoich oczekiwań. Jeśli liczysz na to, że stosując dobrą odżywkę, twoje paznokcie będą zawsze piękne i zdrowe, to możesz się rozczarować. Odżywka może działać tylko na paznokieć nią pokryty. Kiedy odrośnie twoje paznokcie będą wyglądały tak jak przed kuracją. Dlatego, jeśli twoje paznokcie nie są w kiepskiej kondycji z powodów zdrowotnych, zadbaj również o właściwą dietę oraz pielęgnację.
Wiele kobiet jak tylko pojawi się problem z paznokciami, biegnie do salonu manicure, decydując się na przedłużenie paznokci metoda żelową, akrylową czy hybrydową licząc na to, że to jedyna szansa na szybką poprawę stanu paznokci. Tymczasem okazuje się, że nie jest tak kolorowo, a paznokcie są w gorszym stanie niż były. Dzieje się tak dlatego, że paznokcie pokryte żelem, nie mają kontaktu z wilgocią. Cóż z tego, że urosły na pół metra, jak są w opłakanym stanie?
Jak dobrać właściwą odżywkę do paznokci ?
Aby dobrać właściwą odżywkę do paznokci musisz przede wszystkim ocenić rodzaj oraz stan twoich paznokci, a następnie wybrać odżywkę, zawierającą te składniki aktywne, które potrzebują TWOJE paznokcie.
Takiego podziału dokonała Jessica Vartoughian, znana jako Pierwsza Dama Paznokci. To właśnie ona zwróciła uwagę na fakt, że paznokcie też są różne u każdego człowieka, tak samo jak włosy czy skóra. Odkąd zaczęłam się stosować do jej filozofii, moje paznokcie są w bardzo dobrej kondycji.
Jessica podzieliła paznokcie na cztery podstawowe rodzaje:
* normalne
* suche
* kruche
* zniszczone
oraz na cztery rodzaje związane z ich przejściowymi defektami, czyli:
* rozdwajające się
* słabe
* łamiące się
* nierówne
Podstawowe rodzaje paznokci
- Paznokcie normalne : są mocne, różowe, elastyczne i gładkie.
One też potrzebują odżywki. Szukaj tych, które zawierają witaminy A,C,E oraz wapń, aloes, oraz wyciągi z roślin stymulujące wzrost paznokci. - Paznokcie suche: brakuje im nawilżenia. Mogą posiadać bruzdy, nierówności, białe plamki lub odznaczać się “sproszkowaną” powierzchnią.
Stosuj odżywki zawierające proteiny oraz olejki ( jojoba) witaminę E, cząsteczki wody, poprawiające kondycję paznokci - Paznokcie kruche: są twarde, kruche, nieelastyczne. Mają tendencję do pękania i łamania się. Mogą się zawijać.
Używaj odżywek przywracających elastyczność i eliminujących łamliwość paznokci w postaci protein, wapnia, cząsteczek wody. - Paznokcie zniszczone: to paznokcie najczęściej po zdjęciu żelu lub akrylu. Są cienkie słabe, zniszczone a nawet popękane. Nie chcą rosnąć i są pozbawione połysku.
Stosuj odżywki zawierające wzmacniające minerały, witaminy oraz wyciągi roślinne np: echinacea.
Rodzaje paznokci problematycznych
- Paznokcie rozdwajające się : rozdwajanie może pojawiać się w przypadku każdego rodzaju paznokci i powinno być rozwiązane w pierwszej kolejności. Nigdy nie należy spiłowywać rozdwojonej płytki, lecz zastosować odżywkę, która spoi warstwy paznokcia. Kiedy paznokieć odrośnie, należy go po prostu obciąć obcinaczem do paznokci.
- Paznokcie słabe: są miękkie, słabe, nie chcą rosnąć.
- Paznokcie łamiące się: to paznokcie delikatne i cienkie. Są podatne na pękanie.
- Paznokcie nierówne : to paznokcie posiadające bruzdy, zgrubienia lub inne niedoskonałości. Czasami są wyraźnie pofalowane.
Odżywki powinny zawierać składniki wyrównujące powierzchnię płytki paznokciowej. Najlepiej stosować ją na inną odżywkę, dostosowaną do rodzaju paznokcia, gdyż ta odżywka ma za zadanie zlikwidować problem natury wizualnej.
Kiedy stwierdzisz, że posiadasz paznokcie należące do grupy problematycznych, postaraj się koniecznie, aby problem rozwiązać. Ważne jest, aby nie przeholować. Odżywki tego typu są przeważnie bardzo skoncentrowane oraz zawierają często silnie działający i budzący wiele kontrowersji formaldehyd. Używany jest on w preparatach do paznokci jako środek utwardzający i konserwujący.
Nie będę się tutaj rozwodzić za bardzo na jego temat, ponieważ w internecie znajdziesz wiele informacji na ten temat, zarówno jeśli chodzi o jego działanie, jak i dopuszczalne stężenie w poszczególnych kosmetykach. Jedno jest pewne: produkty tego typu – nie ważne czy zawierają formaldehyd czy też nie – należy stosować tylko i wyłącznie do momentu wyeliminowania problemu, a następnie kontynuować kurację stosując odżywkę dostosowaną do rodzaju paznokci.
Moja przygoda z formaldehydową odżywką nie była zbyt udana. Konkretnie chodzi o słynną Eveline 8w1 i Diamentową, tak bardzo zachwalane i polecane przez wiele kobiet. Stosując się do zaleceń producenta nabawiłam się paskudnej onycholizy, którą leczyłam przez długi czas. Już sama aplikacja nie należała do przyjemnych. Pierwszy raz w życiu opary wydostające się z buteleczki podrażniały mi oczy tak, że zalewały się łzami.
Podsumowując:
- wybierając odżywkę zwróć uwagę na jej skład i dostosuj ją do rodzaju twoich paznokci. Jeśli masz problem w postaci rozdwajających, słabych czy łamiących się paznokci, najpierw wyeliminuj problem, a następnie stosuj odzywkę dostosowaną do twojego typu paznokci.
- nie używaj tylko i wyłącznie przez dłuższy czas odżywki z formaldehydem. Może to spowodować niekorzystne zmiany np: oddzielenie się paznokcia od łożyska.
- stosuj odżywki dostosowane do rodzaju twoich paznokci zawsze, nawet jako bazę pod lakier. Będzie ona nie tylko pielęgnować i chronić twoje paznokcie, ale również zabezpieczy płytkę przed zabarwieniem. Zabezpieczaj również brzeg paznokcia, przykładając pędzelek prostopadle do jego krawędzi.
- pokrycie paznokci żelem nie rozwiąże twoich problemów z paznokciami. Musisz wybrać: czy zależy ci na szybkim ich przyroście, czy też zdrowych, naturalnych paznokciach. Tak czy siak, albo skazujesz się na comiesięczne wizyty u manikiurzystki i związane z tym niemałe wydatki, albo bardziej naturalną metodę, która niestety wymaga czasu i cierpliwości, ale jest zdrowsza i tańsza.
Kij zawsze ma dwa końce i z reguły jest tak, że w końcu kończy się na dobrej odżywce. A jeśli kuracja nią jest połączona z odpowiednią pielęgnacją i dietą, to można liczyć na ogromny sukces.