DOMOWE NATURALNE PEELINGI DO CIAŁA NA LATO

Bardzo lubię przygotowywać sobie samodzielnie domowe naturalne peelingi do ciała. Dla niektórych wydaje się to trochę dziwne – przecież w dzisiejszych czasach drogerie są przepełnione tego typu produktami. Mnie sprawia ogromną przyjemność mieszanie różnych składników i używanie tego, co sama sobie mogę przygotować. To jest tak, jak z przetworami – te domowej roboty zupełnie inaczej smakują, niż te kupione w sklepie, prawda?
Zalety stosowania naturalnych domowych peelingów
Domowe naturalne peelingi do ciała posiadają wiele zalet: wspaniale działają na zmysły (szczególnie węchu), delikatnie złuszczają martwy naskórek, rozjaśniają i poprawiają koloryt skóry, stymulują odnowę komórek, nawilżają i natłuszczają skórę. Istotną zaletą własnoręcznie przygotowanych peelingów jest również to, że nie zawierają jakichkolwiek szkodliwych sztucznych składników. Ponadto same doskonale wiemy, jak wymagająca jest nasza skóra i czego ona potrzebuje. Przygotowując naturalny domowy peeling do ciała możemy zdecydować, czy ma on być bardziej, czy mniej drażniący i jako składnik ścierający zastosować cukier lub sól.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Posiadanie przepisów na domowe naturalne peelingi do ciała jest prawdziwym zbawieniem, kiedy jesteśmy zmuszone do ograniczenia wydatków :) Bywają różne sytuacje w życiu, kiedy najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić, jest dokonanie wyboru, co jest nam w obecnej chwili na prawdę niezbędne. Wykonując peeling w domu oszczędzamy pieniądze, ponieważ zwykle większość produktów (a niekiedy wszystkie) posiadamy już w naszych szafkach kuchennych. Samodzielne przygotowanie peelingu wbrew pozorom nie zabiera też zbyt wiele czasu. Wymieszanie ze sobą wszystkich składników zajmuje dosłownie kilka minut i może stać się inspiracją do wyzwolenia w sobie kreatywności! Kiedy zrobisz sobie jeden dobry peeling, być może zapragniesz tworzyć swoje własne receptury?
Możesz tworzyć własne kompozycje peelingów
Podstawowymi składnikami domowych peelingów są: cukier lub sól oraz oleje. Do takiej bazy można dodawać inne składniki, takie jak olejki eteryczne, maceraty, świeże lub suszone kwiaty lub zioła. Nie musisz się trzymać ściśle przepisów, które tutaj podałam. W poniższych recepturach znajdziesz cukier kokosowy lub trzcinowy, które lubię używać lub gruboziarnistą sól morską. Jeśli nie masz tych produktów w domu, możesz z powodzeniem wykorzystać każdy inny cukier, sól lub olej, który masz w domu. Z mojej strony polecam jednak używać dobrych, zdrowych składników, czyli takich, które można bez szkody dla zdrowia zjeść.
Domowe naturalne peelingi do ciała na lato
Odmładzający peeling różany
Składniki:
- 1 szkl. cukru kokosowego lub trzcinowego
- 1/4 szkl. płynnego oleju kokosowego, z awokado lub oliwy z oliwek
- Płatki róż zebrane rano, w słoneczny dzień (mogą być suszone płatki róż)
- Naturalny olejek różany
Wykonanie:
Do czystego naczynia włóż wszystkie składniki. Wymieszaj je za pomocą robota kuchennego (ja używam miksera zanurzeniowego). Jeśli nie masz pod ręką miksera możesz przygotować peeling ręcznie. Do cukru z olejem dodaj płatki róż i wszystko wymieszaj. Dla wzmocnienia zapachu możesz dodać 5 kropli olejku różanego. Uwielbiam zapach różany, dlatego zawsze to robię :)
Przełóż peeling do czystego, szklanego pojemnika lub słoika i zamknij pokrywką. Przechowuj go w suchym i chłodnym miejscu nie dłużej niż 7 dni.
Zmysłowy peeling jaśminowy
Składniki:
- 1 szkl. cukru kokosowego lub trzcinowego
- 1/2 szkl. płynnego oleju kokosowego
- 10 kropli olejku jaśminowego
- Opcjonalnie garść świeżych lub suszonych kwiatów jaśminu
Wykonanie:
Wymieszaj olej z cukrem, dodaj kwiaty jaśminu, olejek jaśminowy i ponownie zamieszaj. Przełóż peeling do czystego, szklanego słoika i zamknij pokrywką. Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu do 6 miesięcy. Peeling zawierający świeże płatki jaśminu należy zużyć w ciągu 7 dni.
Energetyzujący peeling z trawą cytrynową i imbirem
Składniki:
- 1 szkl. cukru kokosowego lub trzcinowego
- 3/4 szkl. oleju kokosowego lub ze słodkich migdałów
- 5 kropli olejku eterycznego z trawy cytrynowej
- 1 – 2 krople olejku eterycznego z imbiru (można dodać szczyptę zmielonego imbiru)
- Szczypta zmielonej kurkumy (opcjonalnie)
Wykonanie:
Wymieszaj olej z cukrem, dodaj pozostałe składniki i ponownie zamieszaj. Przełóż peeling do czystego, szklanego pojemnika i zamknij pokrywką. Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu do 4 tygodni.
Relaksujący peeling z rumiankiem i lawendą
Składniki:
- 1 szkl. cukru kokosowego lub trzcinowego
- 1/2 szkl. płynnego oleju kokosowego, oliwy z oliwek, z pestek winogron lub awokado.
- 2 łyżki stołowe maceratu z rumianku lub lawendy
- 10 kropli olejku eterycznego z lawendy
- 10 kropli olejku eterycznego z rumianku
- suszone kwiaty lawendy (ok. 2 – 3 łyżki)
Wykonanie:
Do oleju z cukrem. dodaj kolejno macerat, olejki eteryczne oraz suszone kwiaty lawendy. Wszystko dokładnie zamieszaj. Przełóż peeling do czystego szklanego pojemnika i zamknij pokrywką. Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu do 6 miesięcy.
Macerat z ziół: 2 – 3 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów rumianku lub lawendy włóż do słoika i zalej olejem tak, aby kwiaty były całkowicie przykryte. Zakręć słoik i odstaw go na 2 tygodnie. Codziennie potrząsaj. Po dwóch tygodniach przecedź i dodaj do peelingu.
Odświeżający peeling z solą morską
Składniki:
- 1 szkl. gruboziarnistej soli morskiej (może być inna dobra sól)
- 1/2 szkl. oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub awokado
- 5 kropli ulubionego olejku eterycznego (np: różany, lawendowy, jaśminowy, rumiankowy, melisowy)
Wykonanie:
Dodawaj kolejno wszystkie składniki, za każdym razem wszystko mieszając. Przechowuj w łazience w czystym, szklanym i zamkniętym pojemniku do 6 miesięcy.
Produkty potrzebne do wykonania peelingów możesz kupić tutaj:
Olej kokosowy – TUTAJ lub TUTAJ
Oliwa z oliwek – TUTAJ lub TUTAJ
Olej z awokado – TUTAJ lub TUTAJ
Olej ze słodkich migdałów – TUTAJ lub TUTAJ
Olejki eteryczne TUTAJ lub TUTAJ
Cukier trzcinowy – TUTAJ lub TUTAJ
Cukier kokosowy – TUTAJ lub TUTAJ
Suszone płatki róż – TUTAJ
Powiązane wpisy: