PYSZNY I PROSTY SERNIK W CIEŚCIE KAKAOWYM
Kto nie lubi serników? Osobiście nie znam takiej osoby. Jest tyle ich odmian, że każdy może sobie upodobać swoją ulubioną wersję. Jeśli masz ochotę na takie ciasto, ale uważasz, że upieczenie go to dla ciebie wyższa szkoła jazdy, mam dla ciebie przepis na pyszny i prosty sernik w cieście kakaowym. Jeśli będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad, ten sernik uda ci się na pewno. Pamiętaj – trening czyni mistrza :)
Sernik w cieście kakaowym
Składniki na ciasto:
- 1,5 szklanki mąki
- 12,5 dag masła
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (bez fosforanów)
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżki kakao
Składniki na masę serową:
- 1 kg trzykrotnie zmielonego dobrego, wiejskiego twarogu
- 1,5 szklanki cukru
- 4 jajka
- kilka kropli naturalnej esencji waniliowej
- 3/4 szklanki gorącego mleka
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- rodzynki, ewentualnie inne bakalie w zależności od upodobań.
Wykonanie ciasta:
Z podanych składników zagnieść kruche ciasto, podzielić na dwie części, a następnie zamrozić.
Wykonanie masy serowej:
Jajka ubić z cukrem do białości. Dodawać po łyżce twarogu i dalej ubijać. Na koniec dodać esencję waniliową, skrobię ziemniaczaną, gorące mleko i bakalie.
Na spód wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy lub formy zetrzeć połowę ciasta, następnie wyłożyć masę serową, a na wierzch zetrzeć drugą część ciasta.
Sernik piec w temperaturze 200ºC przez 1/2 godziny, a następnie przez kolejne pół godziny w temperaturze 180ºC.
Moje sposoby na udany sernik
Zanim udało mi się upiec smaczny, pulchny i rozpływający się w ustach sernik, popełniałam wiele błędów. Dzisiaj wiem, że:
⇒ Aby sernik był pulchny i miał kremową konsystencję, koniecznie trzeba go dokładnie zemleć w maszynce (tzw. rolce) przynajmniej 3 razy. Wiem, że wiele kobiet to przeraża, nie chce im się w to bawić, albo nie mają takiego sprzętu w domu. No cóż… Nie każdy potrzebuje maszynki do mielenia. Aby sobie ułatwić życie, znalazłam inne rozwiązanie. Najpierw ubijam jajka z cukrem, a następnie dodając po łyżce twaróg jednocześnie miksuję masę serową blenderem ręcznym. Masa jest idealnie gładka, a całą procedura przebiega o wiele szybciej i przyjemniej.
⇒ Aby bakalie nie opadały na spód ciasta podczas pieczenia, po umyciu i osuszeniu obtaczam je w mące, dodaję na sam koniec do masy serowej i delikatnie mieszam.
⇒ Aby zapobiec zapadaniu się sernika w środku podczas pieczenia, przed wstawieniem go do piekarnika formuję w tym miejscu niewielki pagórek.
⇒ Najlepszy ser na masę serową powinien być tłusty, dobrze odciśnięty z nadmiaru wilgoci, ścisły i elastyczny oraz nie powinien się kruszyć ani być kwaśny.
Dlaczego sernik się nie udał?
☑️ Jeśli sernik po upieczeniu jest twardy i zbity, to prawdopodobnie zbyt długo mieszałaś masę serową z mąką.
☑️ Jeśli sernik zbyt mocno opadł to znak, że zbyt szybko wyjęłaś go z piekarnika. Następnym razem pozostaw go w wyłączonym piekarniku przynajmniej przez 1/2 godziny, a nawet godzinę. Po wyjęciu sernika z piekarnika pozwól mu wystygnąć nie wyjmując go z formy.
☑️ Jeśli sernik nie wyrósł podczas pieczenia, prawdopodobnie masa serowa była za rzadka. Następnym razem dodaj więcej mąki.
☑️ Jeśli sernik za bardzo się kruszy i nie posiada kremowej konsystencji to znak, że albo zbyt długo go piekłaś, albo w niewłaściwej temperaturze. Możliwe, że popełniłaś obydwa błędy jednocześnie. Optymalna temperatura pieczenia sernika to 180 – 200ºC. Warto pamiętać, że sernik z dodatkiem piany wstawiamy do nagrzanego piekarnika, a bez piany do lekko nagrzanego i dopiero wtedy ustawiamy właściwą temperaturę.
No… To teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zaparzyć sobie jeszcze pysznej kawy :)
Smacznego !
A poleca Pani jakiś konkretny twaróg/ konkretną markę?
Najlepszy jest wiejski twaróg, z pewnego źródła. Takiego zwykle używam :)