JAK OCZYŚCIĆ SKÓRĘ GŁOWY

Dzisiaj postanowiłam napisać o tym, jak oczyścić skórę głowy. Wiosna to okres przebudzenia :) . Zaczynamy zabierać się nie tylko do wiosennych porządków w domu i na zewnątrz, ale także tych związanych z naszym ciałem i samopoczuciem.
Przez cały rok oczyszczamy swoje ciało, stosujemy różnego rodzaju peelingi, ale jakoś na wiosnę zawsze staramy się do tego bardziej przyłożyć i wypolerować naszą skórę bardziej dokładnie. :)
Ale przejdźmy do rzeczy, bo w dzisiejszym wpisie nie ma być o dłoniach, stopach czy pośladkach, tylko o skórze głowy. No właśnie… Podczas pielęgnacji polegającej na stosowaniu peelingów, wiele osób skupia się na twarzy oraz innych częściach ciała. Natomiast skóra głowy, jakoś tak nie wiadomo dlaczego, jest traktowana trochę po macoszemu. Wielu osobom wydaje się, że jeśli chodzi o skórę głowy, wystarczy użyć szamponu dobranego do rodzaju włosów. Ewentualnie oczyszczającego, który jak sama nazwa wskazuje, stosowany od czasu do czasu, powinien spektakularnie spełnić swoje zadanie. Niestety tak nie jest. Jakiego szamponu byśmy nie użyli, to jest on w stanie oczyścić włosy tylko z zanieczyszczeń, które się na nich osadziły oraz pozostałości kosmetyków do stylizacji.
Skóra głowy także potrzebuje gruntownego oczyszczania.
Znam osoby, które wciąż żyją w przekonaniu, że należy myć włosy nawet codziennie, jeśli jest taka potrzeba. Skóra głowy umyje się przy okazji. Przecież nie jest aż tak brudna, bo przed dostępem wszelakich zanieczyszczeń chronią ją skutecznie włosy. Tymczasem rola włosów jest zupełnie inna i polega między innymi na ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego myjąc włosy należy bardziej skupić się na dokładnym oczyszczeniu skóry głowy, najlepiej wykonując przy tej okazji masaż. A włosy umyją się przy okazji, dzięki wytworzonej podczas tej czynności pianie. :)
Ale nawet jeśli włożymy całe swoje serce, aby dokładnie oczyścić skórę głowy podczas mycia, to wciąż będzie zbyt mało. Skóra głowy wymaga nie tylko uwolnienia od wszelakich zanieczyszczeń, ale także pozbycia się martwych komórek naskórka. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, poddać ją gruntownemu oczyszczeniu, stosując odpowiedni peeling.
Dlaczego oczyszczanie skóry głowy jest takie ważne?
Kiedy regularnie oczyszczamy skórę głowy, przyczyniamy się do tego, aby składniki aktywne zawarte w kosmetykach lepiej docierały do cebulek włosów, a tym samym działały skuteczniej. Stosując peeling skóry głowy wpływamy na jej lepsze dotlenienie i odżywienie.
Znacie to? Nagle zauważacie, że Wasze włosy zaczynają wypadać, są pozbawione życia i wigoru, są jakieś takie bez wyrazu, przyklapnięte… Zaczynacie stosować przeróżne maski, wcierki, ampułki i co tam jeszcze nie wymyślono, żeby nam pod tym względem dogodzić i … nic. Problem jak się pojawił, tak istnieje nadal i nie wiadomo jak się go pozbyć i gdzie szukać przyczyny. A w tym przypadku warto właśnie zacząć od dokładnego oczyszczenia skóry głowy.
Dzięki takim działaniom poprawia się kondycja naszych włosów, utrudniony zostaje rozwój szkodliwych drobnoustrojów i uzyskujemy wspaniałe uczucie odświeżenia.
Skóra głowy posiada gruczoły łojowe, które czasami wydzielają nadmierną ilość sebum. Dodatkowo codziennie narażamy się na kontakt z kurzem, smogiem, kosmetykami do stylizacji włosów czy dymem nikotynowym. Jakby tego było mało jesteśmy jednocześnie poddawani działaniu pola magnetycznego o różnym natężeniu. Najczęściej mamy z nim do czynienia między innymi podczas oglądania telewizji, korzystania z komputera czy telefonu komórkowego. Zjawisko elektryzowania się włosów jest tego bardzo dobrym przykładem. Mieszanina łoju i wszelakich zanieczyszczeń, poddawane polu magnetycznemu, powodują, że na skórze głowy tworzy się tzw. krystalizacja. Łój z czasem wysycha na skórze głowy i powoduje zaczopowanie mieszków włosowych. Często również pojawia się świąd i tworzą się idealne warunki do namnażania się pasożytów (nużeniec), drobnoustrojów oraz grzybów.
Yerba de la Negritta i korzeń Yucca
W Nowym Meksyku bardzo popularna jest roślina o małych, jasnopomarańczowych kwiatach. To Yerba de la Negrita, którą wykorzystuje się obecnie do produkcji szamponów i odżywek do włosów. Łodygi tej rośliny zawierają śliskie białko, które pomaga utrzymać wilgoć na skórze. Jej działanie polega na zmiękczeniu najczęściej już suchego łoju skórnego, który blokuje mieszki włosowe, powodując ich oczyszczenie i odblokowanie. Często Yerba de la Negrita łączy się z korzeniem Yucca, który zawiera w składzie m.in. saponiny. Taką mieszankę stosuje się szczególnie w przypadku nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia. To sprawia, że efekt oczyszczenia jest bardziej spektakularny, a włosy mogą swobodnie i zdrowo rosnąć. Piszę o tym w ramach ciekawostki. Nie widziałam, żeby u nas w Polsce roślina ta była dostępna, nie wspominając już o kosmetykach do włosów. Gdyby ktoś był zainteresowany, szampony i odżywki bywają dostępne na Amazonie.
Zmiękczeniu łoju sprzyja także masaż skóry głowy olejkami przed umyciem głowy. Najczęściej jest to olej sezamowy z dodatkiem Brahmi i Bhringaraj. Miksturę taką przygotowuje się poprzez podgrzewanie oleju wraz z ziołami przez kilka godzin, następnie odcedza i dodaje kilka kropli naturalnego olejku, na przykład z drzewa herbacianego, lawendy, rozmarynu. To ajurwedyjska metoda, która polega na intensywnym masażu, który powoduje rozluźnienie i odżywienie cebulek włosowych.
Jak oczyścić skórę głowy?
Aby gruntownie oczyścić skórę głowy, należy przynajmniej raz w miesiącu wykonać dokładny peeling. Pozwoli on na pozbycie się zalegającej na powierzchni skóry krystalizacji, poprawi kondycję włosów i skóry głowy oraz sprawi, że warunki do rozwoju drobnoustrojów będą zminimalizowane. Peeling skóry głowy należy wykonać przed umyciem głowy delikatnym szamponem. Dopiero po wykonaniu tej czynności możemy umyć głowę oraz zastosować odpowiedni preparat np.: ampułę, lotion czy odżywkę.
Wiele osób twierdzi, że nie jest w stanie używać łagodnych szamponów. Tłumaczą to tym, że mają ciągłe wrażenie niedomytej głowy. Drugim powodem jest również obawa o stwarzanie warunków do namnażania się drobnoustrojów na skórze głowy, które na takim podłożu czują się naprawdę świetnie. Wtedy zastanawiam się, czy wykonują regularnie peeling głowy, a gdyby zaczęli, to czy zmienili by zdanie.
Oczywiście zalecenia, że peeling głowy należy przeprowadzić przynajmniej raz w miesiącu nie należy odbierać zbyt dosłownie. To minimum jakie możemy zrobić. Peeling zdecydowanie warto wykonać za każdym razem, kiedy zamierzamy zastosować preparat pielęgnacyjny, który wymaga aplikacji na skórę głowy. Nie polecam jednak wykonywać go częściej niż raz w tygodniu.
Zalety stosowania peelingu do skóry głowy?
Regularne wykonywanie peelingu skóry głowy posiada kilka istotnych zalet:
- wpływa na lepsze dotlenienie i odżywienie skóry.
- przyczynia się do efektywniejszego wnikania w głąb skóry składników aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych.
- normalizuje odczyn skóry.
- przywraca równowagę flory bakteryjnej skóry.
- usuwa martwe komórki naskórka zalegające na powierzchni skóry.
- usuwa skórę głowy od zanieczyszczeń.
- odblokowuje mieszki włosowe z zalegającego łoju.
- wspomaga krążenie w cebulkach włosów.
- sprawia, że włosy zdrowo rosną, są pełne blasku i wigoru.
Domowe sposoby na peeling skóry głowy.
Sama często robię sobie takie domowe peelingi do skóry głowy. Najbardziej lubię ten z kawy, o którym wspominałam TUTAJ.
Do szamponu lubię także dodać cukier, który wspaniale wpływa na nawilżenie włosów i skóry głowy oraz kilka kropli naturalnego olejku, o których wspomniałam powyżej.
Przed zrobieniem peelingu robię sobie kilkuminutowy masaż skóry głowy, najczęściej na bazie oleju kokosowego, sezamowego lub winogronowego. Wystarczy niewiele, tylko tyle, żeby dało się go rozprowadzić na dłoniach, wmasować w skórę głowy, a resztę rozprowadzić na długości włosów. Przyznam jednak, że moja skóra i włosy najbardziej kochają olej sezamowy. Często do oleju dodaję także odrobinę soku z cytryny. Do peelingu zabieram się dopiero po ok. 15 minutach. Olej zmiękcza zaschnięty na skórze łój i peeling lepiej sobie radzi z jego usunięciem. Dodatkowo zarówno skóra głowy jak i włosy są chronione przed negatywnym działaniem szamponu.
Moje propozycje gotowych peelingów:
- Nioxin – Scalp Renev Dermabrasion Treatment (Zabieg dermabrazji skóry głowy)
- Montibello – Treat NaturTech Pure Scalp
- Natura Siberica – Oblepikha Scalp Scrub (Rokitnikowy scrub do skóry głowy)
- Oczyszczające serum do skóry głowy SCALP – John Masters Organics
- Farmavita – Amethyste (Peeling do skóry głowy)
- Mineral Treatment – TE Mineral Treatment (Olejek kojąco-złuszczający)
- Elgon – Peeling Mask Dandruff (Maska peelingująca)
- Khadi – Szampon Peeling do włosów (Peelingujący szampon do włosów w proszku)
Cóż mogę jeszcze dodać na temat oczyszczania skóry głowy? Chyba tylko to, że oprócz regularnych peelingów warto także codziennie porządnie wyszczotkować włosy dobrą szczotką, na przykład z naturalnego włosia. Ta czynność nie tylko pozwoli na pozbycie się zanieczyszczeń z powierzchni włosów, ale także pobudzi krążenie krwi w cebulkach włosowych. Ponadto rozprowadzi sebum aż po końce włosów, usuwając jednocześnie jego nadmiar. Nie należy się tego bać. To naturalna ochrona włosów przed szkodliwym działaniem np.: słońca i wiatru. :)
Polecam fajny, delikatny aczkolwiek skuteczny peeling Wax Pilomax.