MLEKO Z CZYSTKIEM I MIODEM

Dobrze pamiętam ten bum na herbatkę z czystka. Dotąd nieznane ziółko nagle pojawiło się na półkach sklepów zielarskich. W internecie zaczęło huczeć na temat jego cudownych właściwości i w końcu zapanowała moda na picie czystka. Właściwie nie było osoby, która by o nim nie słyszała. Herbatkę z czystka parzono wszędzie: w domu, w pracy, nawet do szkoły dziewczyny nosiły w termosach :) Pił ją niemalże każdy, bo według wszelkich informacji zawartych w sieci, czystek miał tyle wspaniałych właściwości, że pić mógł go każdy bez wyjątku. Nic dziwnego, gdyż ze względu na jego różnorodne działanie lecznicze został uznany za antidotum na wiele chorób. Ale czy rzeczywiście jest tak genialny?
Tak naprawdę na świecie rośnie wiele odmian czystka, a tylko niektóre z nich mają właściwości lecznicze. W naszych sklepach można kupić czystka siwego (Cistus incanus), który zawiera szereg składników wpływających dobroczynnie na organizm ludzki, ale niestety nie aż tyle na ile wskazują niektóre źródła. Ze względu na brak orientacji w tej kwestii lub (co jest bardziej prawdopodobne) nastawienie na zyski, czystkowi siwemu przypisano także właściwości, które posiadają inne gatunki czystka. I tym sposobem czystek siwy stał się niemal ziołem doskonałym :)
Co leczy czystek siwy?
Czystek siwy (Cistus incanus) wykazuje skuteczne działanie antyoksydacyjne, antybiotyczne, antyseptyczne i grzybobójcze. Niszczy groźne bakterie (np.: pałeczka ropy błękitnej, gronkowiec złocisty, Helictobacter pylori, Escherichia coli) i wirusy (np.: H7N7, H5N1) a także grzyby (Candida albicans).
Dzięki swoim właściwościom leczniczym stanowi remedium na takie schorzenia jak:
- nowotwory ( piersi, okrężnicy, białaczka)
- miażdżyca
- wrzody żołądka i dwunastnicy
- choroby układu oddechowego ( zapalenie oskrzeli i płuc, nieżyt górnych dróg oddechowych)
- zapalenie gardła (również ropne), zatok, migdałków podniebiennych
- zapalenie wsierdzia
- zakażenia dróg moczowych
- borelioza
- grypa
- zakażenia ran, ropnie, czyraki
Ponadto surowiec wpływa także na układ odpornościowy organizmu, wykazując działanie nie tylko immunostymulujące ale także immunosupresyjne.
Z czystkiem zaprzyjaźniłam się jakiś czas temu, kiedy toczyłam walkę z przebarwieniami. Pisałam o tym TUTAJ. Wiosną i latem zalewam po prostu surowiec wrzątkiem i zaparzam. Natomiast jesienią i zimą, kiedy robi się chłodniej i staję się bardziej narażona na przeziębienie i różnego rodzaju infekcje, zaparzam czystka gorącym mlekiem i piję z miodem lipowym i odrobiną imbiru. Pychota!
Mleko z czystkiem i miodem
wspaniałe na zimowe infekcje
Składniki:
- 1 szklanka mleka
- 1 łyżka ziela lub liści czystka (cistus incanus)
- 1-2 łyżeczki miodu lipowego, gryczanego lub ze spadzi iglastej
- opcjonalnie: szczypta imbiru suszonego lub świeżego, startego na tarce
Wykonanie:
Mleko zagotować i zalać nim czystek oraz imbir. Parzyć pod przykryciem ok. 15-20 minut. Odcedzić, dodać miód i wymieszać. Profilaktycznie, aby zapobiec grypie lub przeziębieniu pić 1 raz dziennie na noc, w razie infekcji 3-4 razy dziennie.
Mikstura ta pomaga zwalczyć bakterie, wirusy oraz grzyby. Działa rozgrzewająco i łagodzi bóle grypopochodne. Jest wspaniałym antidotum na przeziębienie, grypę, katar, stany zapalne gardła oraz oskrzeli oraz inne infekcje dróg oddechowych i moczowych.
Mleko z czystkiem i miodem jest baaardzo smaczne a dzieci je uwielbiają :) Z mojego doświadczenia dodam jeszcze tylko tyle, że oprócz działania leczniczego, mikstura ta posiada właściwości odprężające i uspokajające. Po wypiciu jej przed snem śpię dosłownie jak niemowlę :)
Na zdrowie! :)