SURÓWKA PIĘKNOŚCI
Przepis na surówkę piękności posiadam od bardzo dawna. Od tak dawna, że czcionka w moim zeszycie powoli już blaknie. Jest nie tylko bardzo prosta do wykonania, ale także mało czasochłonna. Aby ją przygotować nie potrzebujemy wyszukanych składników. Wystarczy to, co zwykle mamy pod ręką w kuchni. Warto ją jeść tak często jak to możliwe, bo to prawdziwa bomba dobroczynnych składników, za które podziękują nam nasze włosy, skóra i paznokcie. Będą piękne i zdrowe.
Przepis na surówkę piękności
Składniki:
- 3 łyżki płatków owsianych
- 5-6 łyżek zimnej, przegotowanej wody
- 5 łyżek mleka lub słodkiej śmietanki
- 1-2 łyżki miodu
- 7-10 posiekanych orzechów włoskich
- 2 jabłka
- sok z cytryny
- ewentualnie inne owoce suszone, świeże lub mrożone.
Wykonanie:
Płatki owsiane namoczyć w wodzie, dodać miód i orzechy, zostawić na noc lub jeśli się śpieszymy przynajmniej na 1 godzinę. Dodać starte na tarce o grubych oczkach jabłka i skropić je sokiem z cytryny. Dodać mleko lub śmietankę, oraz ewentualnie inne dodatki np: owoce.
Surówkę piękności należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Nie połykaj nierozdrobionego dokładnie pokarmu, lecz dokładnie gryź i mieszaj go ze śliną. Zjadając tę surówkę na śniadanie nie powinniśmy odczuwać głodu przez ok. 5-6 godzin.
Przepis na surówkę piękności można nieco zmodyfikować. Z biegiem czasu tak właśnie zrobiłam. Zamiast mleka lub śmietanki dodaję samodzielnie wykonany jogurt naturalny – przepis znajdziecie klikając w ten link. Zamiast orzechów włoskich często dodaję ok. 3 orzechy brazylijskie, które dodatkowo są źródłem selenu. Czasami dodaję na przykład jeden orzech brazylijski i pięć orzechów włoskich, albo kilka migdałów, które są wspaniałym źródłem magnezu.
Jaki miód wybrać?
Wybierając miód zazwyczaj kieruję się głównie potrzebą cyklicznej regeneracji. Układy w naszym organizmie najlepiej rewitalizować lub naprawiać dostosowując do pór roku.
Zimą najczęściej sięgam po miód spadziowy (najchętniej ze spadzi iglastej), eukaliptusowy, lipowy, malinowy lub manuka, które mają działanie bakteriobójcze i antybiotyczne oraz wspomagają układ odpornościowy człowieka.
Wiosną staram się wspierać swój układ trawienny, szczególnie wątrobę, dlatego wybieram miód rzepakowy, akacjowy, wielokwiatowy lub mniszkowy (z kwiatu mniszka lekarskiego), ponieważ posiadają zbawienny wpływ w przypadku zaburzeń trawienia, schorzeń wątroby, żołądka oraz jelit.
Latem szczególnie należy zadbać o układ krążenia, dlatego wspieram go sięgając po miód rzepakowy, gryczany lub nostrzykowy.
Jesień to z kolei dobry czas na to, żeby zadbać o swoje nerki i układ moczowy. Miód wrzosowy, nawłociowy i lipowy są w tym przypadku niezwykle pomocne.
Owoce zdrowia i młodości…
Od kiedy w moim ogrodzie pojawiły się pierwsze owoce jagody goji, również dodaję je do surówki.
Jagody Goji zawierają kwasy omega-6, wiele witamin, minerałów, antyoksydantów, oraz białek, tak bardzo potrzebnych naszym włosom, skórze i paznokciom.
Równie chętnie sięgam także po suszone figi, lub daktyle, które podobnie jak inne suszone owoce nie powinny zawierać siarczanów, cukru, czy innych substancji konserwujących. Świetnym dodatkiem może być również banan (prebiotyk), suszona żurawina, acai, noni, owoc granatu a nawet jeśli ktoś lubi wyszukane smaki, to nawet schizandra! Schizandra (Cytryniec Chiński) to “Siła Pięciu Smaków”. Jedząc ją można wyczuć wszystkie 5 smaków!
Wybierając owoce do surówki piękności nie można zapominać o owocach sezonowych. Uwielbiam dodawać do niej świeże truskawki, jagody, borówki, maliny, czy porzeczki. Dobór owoców jest kwestią smaku, warto jednak dodawać te, które mają szczególnie dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i urodę.
A może trochę nasion?
Do surówki piękności warto dodać trochę wartościowych nasion. Na szczególną uwagę zasługują: pestki dyni i słonecznika, nasiona granatu, winogron, sezamu oraz świeżo zmielone siemię lniane lub wcześniej namoczone nasiona chia.
Surówka piękności w wersji jesiennej.
Ponieważ jesień to czas, kiedy należy szczególnie zadbać o nerki i układ moczowy, dlatego przepis na surówkę piękności zmodyfikowałam tak, żeby znalazły się w niej składniki będące ich sprzymierzeńcami, takie jak suszona żurawina, pestki dyni oraz miód lipowy. Dodatkowo znalazły się w niej jagody goji, banan, orzechy brazylijskie, naturalny jogurt oraz zmielone siemię lniane.
Smacznego :)