NALEWKA CZOSNKOWA NA CZERWONYM WINIE
Badanie przeprowadzone w Bordeaux pokazało, że czerwone wino może chronić przed alzheimerem. Okazało się, że miłośnicy tego trunku zapadają na alzheimera ponad dwukrotnie rzadziej niż osoby, które go nie piją. Bardzo ciekawe jest też to, że najlepsze korzyści zdrowotne osiągali ci, którzy pili dziennie od trzech do pięciu kieliszków czerwonego wina. Ponadto odkryto, że picie czerwonego wina korzystnie wpływa również na ciśnienie krwi oraz poziom “dobrego cholesterolu” HDL.
Hipokrates, uważany za ojca współczesnej medycyny zalecał (za wyjątkiem dzieci i kobiet w ciąży) wino na różne dolegliwości. Nic dziwnego, gdyż czerwone wino jest niezwykle bogate w cenne polifenole, do których należy resweratrol. Nie będę się za bardzo rozpisywać w tej chwili na temat ogromu wspaniałych właściwości resweratrolu, oraz jego wpływu na zdrowie i urodę, ponieważ zrobiłam to już dość obszernie we wpisie: Rdestowiec japoński – ziele orkiestra. Zachęcam do zapoznania się z nim, tym bardziej, że jest to najpopularniejszy wpis na blogu :)
Wszechstronne działanie czosnku
Nasze babcie i prababcie uważały, że czosnek to najlepszy naturalny antybiotyk. Leczyły nim praktycznie wszystkie choroby infekcyjne, takie jak grypa, przeziębienie, katar czy kaszel. Czosnek pospolity ma także szereg innych zastosowań. Bardzo dobrze radzi sobie z bakteriami i grzybami.
Podobno czosnek może zawierać ok. 200 związków biologicznie czynnych, posiadających działanie lecznicze. Należy do nich między innymi szereg witamin, takich jak B1, B2, PP, D oraz C, a także biopierwiastki: fosfor, wapń, magnez, potas, żelazo, siarka, jod, selen, oraz oczyszczający z toksycznych substancji i ułatwiający przyswajanie tlenu przez narządy german.
Za najważniejszą substancję zawartą w czosnku uważa się allicynę, która posiada ogromną moc bakteriobójczą, grzybobójczą i przeciwmiażdżycową. Powstaje ona z alliiny podczas krojenia lub siekania czosnku i jest ona głównym składnikiem wyciągów czosnkowych na bazie alkoholu.
Przepis na nalewkę czosnkową na czerwonym winie zaczerpnęłam z bloga prof. Michała Tombaka, którego wiedzę i porady niezmiernie sobie cenię od wielu lat. Polecam tę nalewkę, szczególnie teraz, w tym trudnym, pandemicznym czasie. Do jej przygotowania potrzebne są tylko dwa składniki: czerwone wino i polski czosnek. Piję tę nalewkę od dłuższego czasu i nieźle się trzymam :) Na początku zastanawiałam się, czy ta nalewka, ze względu na sporą zawartość czosnku nie będzie trudna do przełknięcia, ale po spróbowaniu okazało się, że wbrew pozorom jest … bardzo smaczna :)
Kto nie powinien spożywać czosnku?
Prof. Michał Tombak nie wspomina o tym, że nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą spożywanie czosnku. Istnieje jednak pewna grupa osób, która ze względu na zawartość silnie działających związków siarki, powinna być w tek kwestii ostrożna. Do tej grupy należą:
- kobiety w ciąży i karmiące piersią
- chorzy na cukrzycę
- osoby z niskim ciśnieniem krwi
- ludzie ze schorzeniami układu trawiennego (można jeść w niewielkich ilościach)
Do osób, które powinny całkowicie zrezygnować ze spożycia czosnku nalezą:
- ludzie przyjmujące leki przeciwzakrzepowe
- dzieci do 2 roku życia
- osoby przed i po zabiegach chirurgicznych
- chorzy na jaskrę (medycyna chińska mówi, że spożywanie czosnku przez osoby chore na jaskrę, może spowodować ślepotę)
- osoby zażywające niektóre leki zawierające np. paracetamol lub aspirynę
To jest jedna z dwóch moich ulubionych i sprawdzonych nalewek, sporządzonych na bazie czerwonego wina. O tej drugiej napiszę z pewnością oddzielny wpis.
Tymczasem dbajcie o siebie. Bądźcie szczęśliwi ?????
Joanna